Objednat předplatné
Porovnání znění
Balíčky poznámek

Předpis nemá balíčky komentářů! Přidejte si svůj balíček.

Přidej k oblíbeným

Sdělení č. 23/2020 Sb. m. s.Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přijetí změn příloh I a II Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů

Datum vyhlášení 01.07.2020
Uzavření smlouvy 28.10.2017
Ratifikace Smlouvy 05.02.2020
Platnost od 26.01.2018
Profil dokumentu
Partneři ve smlouvách
Oblasti smluvní úpravy
Typ dokumentu
více
Tisková verze Stáhnout PDF Stáhnout DOCX

přidejte vlastní popisek

Obsah

23

SDĚLENÍ

Ministerstva zahraničních věcí

Ministerstvo zahraničních věcí sděluje, že dne 28. října 2017 byly v Manile přijaty změny přílohy I a přílohy II Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů1).

Se změnami příloh vyslovil souhlas Parlament České republiky a prezident republiky podepsal dne 5. února 2020 listinu o přijetí změn příloh.

Změny příloh vstoupily v platnost podle článku XI odst. 5 Úmluvy dne 26. ledna 2018. Pro Českou republiku vstoupily v platnost na základě odstavce 6 téhož článku dne 7. června 2020. Dnem vstupu těchto změn v platnost přestala platit příloha I a příloha II Úmluvy ve znění změn přijatých dne 9. listopadu 2014 v Quitu2).

Anglické znění přílohy I a přílohy II, ve znění změn přijatých dne 28. října 2017 v Manile, a jejich překlad do českého jazyka se vyhlašují současně.


PŘEKLAD

Text příloh Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů v překladu do českého jazyka

Přílohy I a II Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů (CMS)

(ve znění změn přijatých na konferencích smluvních stran v letech 1985, 1988, 1991, 1994, 1997, 1999, 2002, 2005, 2008, 2011, 2014 a 2017)

Platnost: 26. ledna 2018

Poznámky pod čarou

1) Úmluva o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů, přijatá v Bonnu dne 23. června 1979, byla vyhlášena pod č. 127/1994 Sb.

2) Příloha I a příloha II Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů, ve znění změn přijatých dne 9. listopadu 2014 v Quitu, byla vyhlášena pod č. 39/2017 Sb. m. s.


Příloha I

Výklad

1. Stěhovavé druhy uvedené v této příloze jsou označeny:

a) názvem druhu nebo poddruhu; nebo

b) jakožto všechny stěhovavé druhy zahrnuté do vyššího taxonu nebo jeho vyznačené části.

2. Všechny odkazy na taxony vyšší než druhy slouží pouze informačním či klasifikačním účelům.

3. Pokud není uvedeno jinak, taxon obsažený v této příloze odpovídá taxonům popsaným v příslušné taxonomické a nomenklaturní referenci přijaté zasedáním konference smluvních stran uvedené v příloze rezoluce 12.27. Pokud použitý taxonomický název neodpovídá příslušné přijaté referenci, je tato skutečnost uvedena v závěrečných poznámkách.

4. Hvězdička (*) umístěná za jménem druhu značí, že druh, nebo vymezená populace tohoto druhu, nebo vyšší taxon, který tento druh obsahuje, je zahrnut v příloze II.

Mammalia - Savci
SIRENIA - SIRÉNY
Trichechidae - KapustňákovitíTrichechus manatus * Kapustňák širokonosý
(populace mezi Hondurasem a Panamou)
Trichechus senegalensis*Kapustňák senegalský
PRIMATES - PRIMÁTIHominidae1 - HominidiGorilla beringei1Gorila horská
Gorilla gorilla*Gorila
Pan troglodytesŠimpanz učenlivý
CHIROPTERA - LETOUNI
Molossidae - TadaridovitíTadarida brasiliensisTadarida guánová
CARNIVORA - MASOŽRAVÍ
Felidae - KočkovitíAcinonyx jubatusGepard (kromě
populace v Botswaně,
Namibii a Zimbabwe)
Uncia uncia2Levhart sněžný
Ursidae - MedvědovitíUrsus arctos isabellinusMedvěd plavý
Phocidae2 - TuleňovitíMonachus monachus *Tuleň středomořský
Pusa caspica*Tuleň kaspický
Mustelidae - LasicovitíLontra felina3Vydra pobřežní
Lontra provocax4Vydra jižní
PERISSODACTYLA - LICHOKOPYTNÍCI
Equidae - KoňovitíEquus africanus5Osel núbijský
Equus ferus przewalskii6Kůň Převalského
Equus grevyiZebra Grévyho
ARTICIDACTYLA - SUDOKOPYTNÍCI
Camelidae - VelbloudovitíCamelus bactrianusVelbloud dvouhrbý
Vicugna vicugna *Vikuňa
Cervidae - JelenovitíHippocamelus bisulcusHuemul jižní
Cervus elaphus barbarusJelen berberský
Cervus elaphus yarkandensis7*Jelen bucharský
(populace v
Kazachstánu,
Kyrgyzstánu,
Tádžikistánu,
Turkmenistánu,
Uzbekistánu a
Afghánistánu)
Bovidae -TurovitíEudorcas rufifronsGazela rezavočelá
Gazella cuvieriGazela atlaská
Gazella dorcasGazela dorcas (jen
severozápadní africká
populace)
Gazella leptocerosGazela písková
Nanger dama10Gazela dama
Bos grunniensJak divoký
Bos sauveli Patur kouprey
Addax nasomaculatus Adax núbijský
Oryx dammah *Přímožec šavlorohý
CETACEA - KYTOVCI
Balaenidae - VelrybovitíBalaena mysticetusVelryba grónská
Eubalaena glacialis9Velryba černá (severní
Atlantik)
Eubalaena japonica9Velryba japonská
(severní Pacifik)
Eubalaena australis10Velryba jižní
Balaenopteridae - PlejtvákovitíBalaenoptera borealis *Plejtvák sejval
Balaenoptera physalus *Plejtvák myšok
Balaenoptera musculusPlejtvák obrovský
Megaptera novaeangliaeKeporkak
Delphinidae - DelfínovitíDelphinus delphis *Delfín obecný (jen
populace
Středozemního moře)
Tursiops truncatus ponticus *Delfín skákavý
Orcaella brevirostris *Orcela tuponosá
Sousa teuszii *Delfín kamerunský
Physeteridae - VorvaňovitíPhyseter macrocephalus *Vorvaň
Platanistidae - DelfínovcovitíPlatanista gangetica gangetica* Delfínovec ganžský
Pontoporiidae -Pontoporia blainvillei *Delfínovec laplatský
Ziphiidae - VorvaňovcovitíZiphius cavirostrisVorvaňovec zobatý (jen
populace
Středozemního moře)
Aves - Ptáci
ANSERIFORMES - VRUBOZOBÍ
Anatidae - KachnovitíOxyura leucocephala *Kachnice bělohlavá
Branta ruficollis *Berneška rudokrká
Anser cygnoid11*Husa labutí
Anser erythropus *Husa malá
Polysticta stelleri *Kajka Stellerova
Chloephaga rubidiceps *Husice rudohlavá
Marmaronetta angustirostris *Čírka úzkozobá
Aythya baeri *Polák černohlavý
Aythya nyroca *Polák malý
Sibirionetta formosa12*Čírka sibiřská
PHOENICOPTERIFORMES - PLAMEŇÁCI
Phoenicopteridae - PlameňákovitíPhoenicoparrus andinus13*Plameňák andský
Phoenicoparrus jamesi14*Plameňák Jamesův
GRUIFORMES - KRÁTKOKŘÍDLÍ
Rallidae - ChřástalovitíSarothrura ayresi *Chřástal Ayresův
Gruidae - JeřábovitíLeucogeranus leucogeranus15*Jeřáb bílý
Antigone vipio16*Jeřáb bělošíjí
Grus japonensis *Jeřáb mandžuský
Grus monacha *Jeřáb kápový
Grus nigricollis *Jeřáb černokrký
OTIDIFORMES - DROPI
Otididae - DropovitíOtis tarda *Drop velký
Chlamydotis undulata*Drop obojkový (jen
severozápadní africká
populace)
SPHENISCIPHORMES - TUČŇÁCI
Spheniscidae- TučňákovitíSpheniscus humboldtiTučňák Humboldtův
PROCELLARIIFORMES
Diomedeidae - AlbatrosovitíDiomedea amsterdamensisAlbatros amsterdamský
Phoebastria albatrus17Albatros bělohřbetý
Procellariidae - BuřňákovitíPterodroma atrataBuřňák herdensonský
Pterodroma sandwichensis18Buřňák havajský
Pterodroma phaeopygiaBuřňák tmavohřbetý
Pterodroma cahowBuřňák bermudský
Ardenna creatopus19Buřňák růžovonohý
Puffinus mauretanicusBuřňák baleárský
Pelecanoides garnotiiBuřník peruánský
CICONIIFORMES - ČÁPI
Ciconiidae - ČápovitíCiconia boycianaČáp východní
PELECANIFORMES - BRODIVÍ A PELIKÁNI
Threskiornithidae - IbisovitíPlatalea minorKolpík malý
Geronticus eremita *Ibis skalní
Ardeidae - VolavkovitíGorsachius goisagiKvakoš japonský
Ardeola idae *Volavka modrozobá
Egretta eulophotesVolavka žlutozobá
Pelecanidae - PelikánovitíPelecanus crispus *Pelikán kadeřavý
Pelecanus onocrotalus *Pelikán bílý (jen
palearktické populace)
SULIFORMES - VESLONOZÍ
Fregatidae - FregatkovitíFregata andrewsiFregatka Andrewsova
CHARADRIIFORMES - DLOUHOKŘÍDLÍ
Charadriidae - KulíkovitíVanellus gregarius20*Keptuška stepní
Scolopacidae - SlukovitíNumenius tahitiensis *Koliha aljašská
Numenius borealis *Koliha severní
Numenius tenuirostris *Koliha tenkozobá
Numenius madagascariensis *Koliha východní
Calidris tenuirostris *Jespák velký
Calidris canutus rufa *Jespák rezavý kanadský
Calidris pygmaea 21 *Jespák lžícozobý
Calidris subruficollis 22 *Jespák plavý
Calidris pusilla *Jespák srostloprstý
Tringa guttifer *Vodouš ochotský
Laridae - RackovitíSaundersilarus saundersi23Racek čínský
Larus relictusRacek reliktní
Larus leucophthalmus *Racek bělooký
Larus audouinii *Racek Audouinův
Larus atlanticusRacek argentinský
Sternula lorata24Rybák chilský
Thalasseus bernsteini25Rybák čínský
Alcidae - AlkovitíSynthliboramphus wumizusume Alkoun japonský
ACCIPITRIFORMES - DRAVCI
Accipitridae - JestřábovitíNeophron percnopterus*Sup mrchožravý
Sarcogyps calvus *Sup holohlavý
Trigonoceps occipitalis *Sup chocholatý
Necrosyrtes monachus *Sup kapucín
Gyps bengalensis *Sup bengálský
Gyps africanus *Sup africký
Gyps indicus *Sup indický
Gyps tenuirostris *Sup tenkozobý
Gyps coprotheres *Sup kapský
Gyps rueppelli *Sup krahujový
Torgos tracheliotos *Sup královský
Clanga clanga26*Orel volavý
Aquila nipalensis *Orel stepní
Aquila adalberti27*Orel iberský
Aquila heliaca *Orel královský
Haliaeetus leucoryphusOrel páskovaný
Haliaeetus albicilla *Orel mořský
Haliaeetus pelagicus *Orel východní
CORACIIFORMES - SROSTLOPRSTÍ
Coraciidae - MandelikovitíCoracias garrulus *Mandelík hajní
FALCONIFORMES - SOKOLI
Falconidae - SokolovitíFalco naumanni *Poštolka jižní
Falco vespertinus *Poštolka rudonohá
Falco cherrug *Raroh velký (kromě mongolské populace)
PSITTACI FORMES - PAPOUŠCI
Psittacidae - PapouškovitíBrotogeris pyrrhoptera28Papoušek bělolící
PASSERIFORMES- PĚVCI
Tyrannidae - TyranovitíAlectrurus tricolor *Tyranovec vějířoocasý
Alectrurus risora *Tyranovec vlajkoocasý
Acrocephalidae - RákosníkovitíAcrocephalus sorghophilus *Rákosník čínský
Acrocephalus paludicola *Rákosník ostřicový
Acrocephalus griseldis *Rákosník irácký
Hirundinidae - VlaštovkovitíHirundo atrocaerulea*Vlaštovka modrá
Turdidae - DrozdovitíGeokichla guttata29 *Drozd kropenatý
Fringillidae - PěnkavovitíSerinus syriacusZvonohlík syrský
Emberizidae - StrnadovitíEmberiza aureolaStrnad obojkový
Icteridae - VlhovcovitíXanthopsar flavus30 *Vlhovec paraguajský
Parulidae - LesňáčkovitíSetophaga kirtlandii31Lesňáček šedohřbetý
Setophaga cerulea32Lesňáček modropláštíkový
Thraupidae - TangarovitíSporophila hypochroma *Kněžík šedopláštíkový
Sporophila cinnamomea *Kněžík kaštanový
Sporophila palustris33 *Kněžík bažinný
Reptilia - Plazi
TESTUDINATA - ŽELVY
Cheloniidae - KaretovitíChelonia mydas *Kareta obrovská
Caretta caretta *Kareta obecná
Eretmochelys imbricata *Kareta pravá
Lepidochelys kempii *Kareta menší
Lepidochelys olivacea *Kareta zelenkavá
Dermochelyidae - KožatkovitíDermochelys coriacea *Kožatka velká
Pelomedusidae - PelomedúzovitíPodocnemis expansa *Tereka velká (pouze
populace horní
Amazonie)
CROCODYLIA - KROKODÝLI
Gavialidae - GaviálovitíGavialis gangeticusGaviál indický
Pisces - Ryby
Elasmobranchii - Příčnoústí
ORECTOLOBIFORMES - MALOTLAMCI
Rhincodontidae - Rhincodon typus *Žralok obrovský
LAMNIFORMES - OBROUNI
Lamnidae - LamnovitíCarcharodon carcharias *Žralok lidožravý
Cetorhinidae - ObrounovitíCetorhinus maximus *Žralok veliký
SQUATINIFORMES - POLOREJNOCI
Squatinidae- PolorejnokovitíSquatina squatina *Polorejnok křídlatý
RHINOPRISTIFORMES
Rhinobatidae - PilohřbetovitíRhinobatos rhinobatos *Pilohřbet obecný
Pristidae - PilounovitíAnoxypristis cuspidata *Piloun indický
Pristis clavata *Piloun queenslandský
Pristis pectinata *Piloun mnohozubý
Pristis zijsron *Piloun zelenavý
Pristis pristis 34 *Piloun obecný
MYLIOBATIFORMES - TRNUCHY
Mobulidae - MantovitíManta alfredi *Manta útesová
Manta birostris *Manta atlantská
Mobula mobular 35 *Manta velká
Mobula japanica 36 *Manta japonská
Mobula thurstoni *Manta Thurstonova
Mobula tarapacana *Manta chilská
Mobula eregoodootenkee *Manta kambodžská
Mobula kuhlii *Manta Kuhlova
Mobula hypostoma *Manta malá
Mobula rochebrunei *Manta senegalská
Mobula munkiana *Manta mexická
Actinopterygii - Paprskoploutví
ACIPENSERIFORMES - JESETEŘI
Acipenseridae - JeseteřiAcipenser sturio *Jeseter velký
SILURIFORMES - SUMCI
Schilbeidae - SumčíkovitíPangasianodon gigasPangas velký

Příloha II

Vyklad

1. Stěhovavé druhy uvedené v této příloze jsou označeny:

a) názvem druhu nebo poddruhu; nebo

b) jakožto všechny stěhovavé druhy zahrnuté do vyššího taxonu nebo jeho vyznačené části. Pokud není uvedeno jinak, tam, kde je uveden taxon vyšší než druh, rozumí se tím, že všechny stěhovavé druhy v rámci předmětného taxonu by mohly mít významný prospěch z uzavření DOHOD1.

2. Zkratka „spp.“ uvedená za názvem čeledi nebo rodu je použita k uvození všech stěhovavých druhů v rámci této čeledi nebo rodu.

3. Všechny odkazy na taxony vyšší než druhy slouží pouze informačním či klasifikačním účelům.

4. Pokud není uvedeno jinak, taxon obsažený v této příloze odpovídá taxonům popsaným v příslušné taxonomické a nomenklaturní referenci přijaté zasedáním konference smluvních stran uvedené v příloze rezoluce 12.27. Pokud použitý taxonomický název neodpovídá příslušné přijaté referenci, je tato skutečnost uvedena v závěrečných poznámkách.

5. Hvězdička (*) umístěná za jménem druhu značí, že druh, nebo vymezená populace tohoto druhu, nebo vyšší taxon, který tento druh obsahuje, je zahrnut v příloze I.

Mammalia - Savci
PROBOSCIDEA - CHOBOTNATCI
Elephantidae - SlonovitíLoxodonta africanaSlon africký
Loxodonta cyclotis37Slon pralesní
SIRENIA - SIRÉNY
Dugongidae - DugongovitíDugong dugonDugong
Trichechidae - KapustňákovitíTrichechus inunguisKapustňák jihoamerický
Trichechus manatus *Kapustňák širokonosý
(populace mezi
Hondurasem a Panamou)
Trichechus senegalensis*Kapustňák senegalský
PRIMATES - PRIMÁTI
Hominidae1 - HominidiPan troglodytes*Šimpanz učenlivý
CHIROPTERA- LETOUNI
Pteropodidae - KaloňovitíEidolon helvumKaloň plavý (jen africké
populace)
Rhinolophidae - VrápencovitíR. spp.R.spp. (jen evropské
populace)
Molossidae - TadaridovitíOtomops madagascariensis 38Tadarida madagaskarská
Otomops martiensseniTadarida velkouchá
(jen africké populace)
Tadarida insignis39Tadarida čínská
Tadarida latouchei39Tadarida siamská
Tadarida teniotisTadarida evropská
Vespertilionidae - NetopýrovitíV. spp.V.spp. (jen evropské
populace)
Lasiurus blossevilliiNetopýr
Lasiurus borealisNetopýr rudohnědý
Lasiurus cinereusNetopýr šedý
Lasiurus egaNetopýr žlutý
Miniopterus majoriLétavec
východomadagaskarský
Miniopterus natalensis40Létavec natalský (jen
africké populace)
Miniopterus schreibersiiLétavec evropský (jen
africké a evropské populace)
CARNIVORA - MASOŽRAVÍ
Felidae - KočkovitíPanthera leo Lev
Panthera pardusLevhart
Canidae - PsovitíLycaon pictusPes hyenový
Ursidae - MedvědovitíUrsus maritimusMedvěd lední
Otariidae- LachtanovitíArctocephalus australisLachtan jihoamerický
Otaria flavescensLachtan plavý
Phocidae -TuleňovitíHalichoerus grypusTuleň kuželozubý (jen
populace Baltského moře)
Monachus monachus *Tuleň středomořský
Phoca vitulinaTuleň obecný (jen
populace Baltského a
Waddenského moře)
Pusa caspica *Tuleň kaspický
PERISSODACTYLA - LICHOKOPYTNÍCI
Equidae - KoňovitíEquus hemionus41Osel asijský
Equus kiang42Kiang
ARTIODACTYLA - SUDOKOPYTNÍCI
Camelidae - VelbloudovitíVicugna vicugna *Vikuňa
Cervidae - JelenovitíCervus elaphus yarkandensis7*Jelen bucharský
(populace v
Kazachstánu,
Kyrgyzstánu,
Tádžikistánu,
Turkmenistánu,
Uzbekistánu a
Afghánistánu)
Giraffidae - ŽirafovitíGiraffa camelopardalisŽirafa
Bovidae - TurovitíGazella erlangeri43Gazella erlangeri
Gazella gazellaGazela obecná (jen
asijské populace)
Gazella subgutturosaDžejran
Procapra gutturosaDzeren
Saiga borealis44Sajga
Saiga tatarica44Sajga
Ammotragus lerviaPaovce hřívnatá
Ovis ammonArgali
Oryx dammah *Přímožec šavlorohý
Kobus kob leucotisVoduška kob bělouchá
CETACEA - KYTOVCI
Balaenopteridae - PlejtvákovitíBalaenoptera bonaerensisPlejtvák
Balaenoptera edeniPlejtvák Brydeův
Balaenoptera borealis *Plejtvák sejval
Balaenoptera omurai45Plejtvák Omurův
Balaenoptera physalus *Plejtvák myšok
Neobalaenidae - VelrybkovitíCaperea marginataVelrybka malá
Delphinidae - DelfínovitíSousa chinensisDelfín indočínský
Sousa teuszii *Delfín kamerunský
Sotalia fluviatilis Sotalia guianensis46Delfín brazilský
Lagenorhynchus albirostrisPlískavice bělonosá
(pouze populace
Severního a Baltského
moře)
Lagenorhynchus acutusPlískavice běloboká
(pouze populace
Severního a Baltského
moře)
Lagenorhynchus obscurusPlískavice tmavá
Lagenorhynchus australisPlískavice jižní
Grampus griseusPlískavice šedá (pouze
populace Severního
moře, Baltského moře a
Středozemního moře)
Tursiops aduncusDelfín (populace
Arafura/Timorské moře)
Tursiops truncatus *Delfín skákavý
(populace Severního
moře, Baltského moře,
Středozemního moře a
Černého moře)
Stenella attenuataDelfín mexický
(populace východního
tropického Tichomoří,
populace jihovýchodní
Asie)
Stenella longirostrisDelfín dlouholebý
(populace východního
tropického Tichomoří,
populace jihovýchodní
Asie)
Stenella coeruleoalbaDelfín pruhovaný
(populace východního
tropického Tichomoří,
populace
Středozemního moře)
Stenella clymeneDelfín Grayův
(západoafrická
populace)
Delphinus delphis *Delfín obecný (populace
Severního a Baltského
moře, Středozemního
moře, Černého moře a
východního tropického
Tichomoří)
Orcaella brevirostris *Orcela tuponosá
Orcaella heinsohni47Orcela tupoploutvá
Cephalorhynchus commersoniiPlískavice strakatá
(jihoamerická populace)
Cephalorhynchus eutropiaPlískavice chilská
Cephalorhynchus heavisidiiPlískavice kapská
Orcinus orcaKosatka dravá
Globicephala melas48Kulohlavec černý (pouze
populace Severního a
Baltského moře)
Monodontidae - SviňuchovitíDelphinapterus leucasBěluha
Monodon monocerosNarval
Phocoenidae - VorvaňovitíPhocoena phocoenaSviňucha obecná
(populace Severního a
Baltského moře,
západního Severního
Atlantiku, Černého
moře a severozápadní
Afriky)
Phocoena spinipinnisSviňucha černá
Phocoena dioptrica Sviňucha jižní
Neophocaena phocaenoides Sviňucha hladkohřbetá
Neophocaena asiaeorientalis49Sviňucha
Phocoenoides dalliSviňucha běloploutvá
Physeteridae - VorvaňovitíPhyseter macrocephalus * Vorvaň
Platanistidae - DelfínovcovitíPlatanista gangetica
gangetica50 *
Delfínovec ganžský
IniidaeInia geoffrensisDelfínovec amazonský
PontoporiidaePontoporia blainvillei *Delfínovec laplatský
Ziphiidae - VorvaňovcovitíBerardius bairdiiVorvaňovec velký
Hyperoodon ampullatusVorvaňovec anarnak
Aves - Ptáci
GALLIFORMES - HRABAVÍ
Phasianidae - BažantovitíCoturnix coturnix coturnixKřepelka polní evropská
ANSERIFORMES - VRUBOZOBÍ
Anseranatidae - HusovcovitíA. spp.51 *
Anatidae - KachnovitíA. spp. *
PODICIPEDIFORMES - POTÁPKY
Podicipedidae - PotápkovitíPodiceps grisegena grisegenaPotápka rudokrká
Podiceps auritusPotápka žlutorohá
(populace západní
palearktické oblasti)
PHOENICOPTERIFORMES - PLAMEŇÁCI
Phoenicopteridae - PlameňákovitíPh. spp. *
COLUMBIFORMES - MĚKKOZOBÍ
Columbidae - HolubovitíStreptopelia turtur turturHrdlička divoká
evropská
GRUIFORMES - KRÁTKOKŘÍDLÍ
Rallidae - ChřástalovitíSarothrura boehmiChřástal Bóhmův
Sarothrura ayresi *Chřástal Ayresův
Crex crexChřástal polní
Porzana porzanaChřástal kropenatý
(populsace hnízdící v
západní palearktické
oblasti)
Zapornia parva 52Chřástal malý
Zapornia pusilla intermedia 53Chřástal nejmenší
evropský
Amaurornis marginalis54Chřástal žíhaný
Fulica atra atraLyska černá palearktická
(populace
Středozemního a
Černého moře)
Gruidae - JeřábovitíLeucogeranus leucogeranus 55 *Jeřáb bílý
Antigone spp.55 *Jeřáb spp.
Bugeranus carunculatus55*Jeřáb bradavičnatý
Anthropoides spp.55 Jeřáb spp.
Grus spp. *
OTIDIFORMES - Dropi
Otididae - DropovitíOtis tarda * Drop velký
Chlamydotis macqueenii56 *Drop hřívnatý
GAVIIFORMES - POTÁPLICE
Gavidae - PotáplicovitíGavia stellataPotáplice malá
(populace západní
palearktické oblasti)
Gavia arctica arctica57Potáplice severní
Gavia immer58Potáplice lední
(severozápadní
evropská populace)
Gavia adamsiiPotáplice žlutozobá
(populace západní
palearktické oblasti)
SPHENISCIFORMES -TUČŇÁCI
Spheniscidae - TučňákovitíSpheniscus demersusTučňák brýlový
PROCELLARIIFORMES - TRUBKONOSÍ
Diomedeidae - Albatrosovití Diomedea sanfordi59Albatros Sanfordův
Diomedea epomophoraAlbatros královský
Diomedea exulansAlbatros stěhovavý
Diomedea antipodensis60Albatros jižní
Diomedea dabbenena60Albatros tristanský
Phoebetria fuscaAlbatros hnědý
Phoebetria palpebrataAlbatros světlehřbetý
Phoebastria irrorata61Albatros galapážský
Phoebastria nigripes62Albatros černonohý
Phoebastria immutabilis63Albatros laysanský
Thalassarche chlororhynchos64Albatros pestrozobý
Thalassarche carteri65Albatros Carterův
Thalassarche chrysostoma66Albatros šedohlavý
Thalassarche melanophris67Albatros černobrvý
Thalassarche impavida68Albatros campbellský
Thalassarche bulleri69Albatros Bullerův
Thalassarche cauta70Albatros šelfový
Thalassarche steadi71Albatros
Thalassarche eremita71Albatros chathamský
Thalassarche salvini71Albatros snarský
Procellariidae - BuřňákovitíMacronectes halliBuřňák Hallův
Macronectes giganteusBuřňák obrovský
Procellaria cinereaBuřňák zavalitý
Procellaria aequinoctialisBuřňák bělobradý
Procellaria conspicillata72Buřňák tristanský
Procellaria westlandicaBuřňák novozélandský
Procellaria parkinsoniBuřňák Parkinsonův
CICONIIFORMES - ČÁPI
Ciconiidae - ČápovitíMycteria ibisNesyt africký
Ciconia nigraČáp africký
Ciconia microscelis73Čáp
Ciconia ciconiaČáp bílý
PELECANIFORMES - BRODIVÍ A PELIKÁNI
Threskiornithidae - IbisovitíPlatalea albaKolpík africký (kromě
malgašské populace)
Platalea leucorodiaKolpík bílý
Threskiornis aethiopicus74Ibis posvátný (populace
subsaharské Afriky a
jihozápadní Asie (Írán/Írák)
Geronticus eremita *Ibis skalní
Plegadis falcinellusIbis hnědý
Ardeidae - VolavkovitíBotaurus stellaris stellarisBukač velký (západní
palearktické populace)
Ixobrychus minutus minutusBukáček malý (západní
palearktické populace)
Ixobrychus sturmiiBukáček trpasličí
Ardeola idae *Volavka modrozobá
Ardeola rufiventrisVolavka hnědobřichá
Ardea purpurea purpureaVolavka červená
(populace hnízdící
v západním Palearktu)
Ardea alba alba75 Volavka bílá (západní
palearktické populace)
Egretta vinaceigula Volavka rudohrdlá
Pelecanidae - PelikánovitíPelecanus crispus *Pelikán kadeřavý
Pelecanus onocrotalus *Pelikán bílý (západní
palearktické populace)
SULIFORMES - VESLONOZÍ
Phalacrocoracidae - KormoránovitíMicrocarbo pygmaeus 76Kormorán malý
Phalacrocorax nigrogularisKormorán arabský
CHARADRIIFORMES - DLOUHOKŘÍDLÍ
Burhinidae - DytíkovitíBurhinus oedicnemusDytík úhorní
Haematopodidae - ÚstřičníkovitíH. spp.77
Ibidorhynchidae - SrpatkovitíL spp.77
Recurvirostridae - TenkozobcovitíR. spp.
Charadriidae - KulíkovitíC. spp. *
Scolopacidae - SlukovitíS. spp.78*
PluvianellidaeP. spp.79
Dromadidae - PobřežníkovitíDromas ardeolaPobřežník černobílý
Glareolidae - OuhorlíkovítíGlareola pratincolaOuhorník stepní
Glareola nordmanniOuhorlík černokřídlý
Glareola nuchalisOuhorlík skalní
Laridae - RackovitíAnous minutus worcesteriNody bělotemenný
Rynchops flavirostrisZoboun africký
Larus geneiRacek tenkozobý
Larus ichthyaetusRacek velký (západní
eurasijská a africká
populace)
Larus melanocephalusRacek černohlavý
Larus hemprichiiRacek arabský
Larus leucophthalmus *Racek bělooký
Larus audouinii *Racek Audouinův
Larus armenicusRacek arménský
Sternula albifrons80Rybák malý
Sternula saundersi81Rybák arabský
Sternula balaenarum82Rybák damarský
Gelochelidon nilotica nilotica83Rybák černozobý
eurasijský (populace
západní Eurasie a
Afriky)
Hydroprogne caspia84Rybák velkozobý
(populace západní
Eurasie a a Afriky)
Chlidonias leucopterusRybák bělokřídlý
(západní euroasijská a
africká populace)
Chlidonias niger nigerRybák černý eurasijský
Sterna dougalliiRybák rajský (atlantská
populace)
Sterna hirundo hirundoRybák obecný
holarktický (populace
hnízdící v západní
palearktické oblasti)
Sterna repressaRybák bělolící
Sterna paradisaeaRybák dlouhoocasý
(atlantská populace)
Thalasseus bengalensis85Rybák oranžovozobý
(africké a jihozápadní
asijské populace)
Thalasseus sandvicensis sandvicensis86Rybák severní africký
Thalasseus maximus albididorsalis87Rybák královský
Thalasseus bergii88Rybák chocholatý
(populace Afriky a
jihozápadní Asie)
CATHARTIFORMES - KONDOŘI
Catharidae - KondorovitíC. spp.
ACCIPITRIFORMES - DRAVCI
Pandionidae - OrlovcovitíPandion haliaetusOrlovec říční
Accipitridae - JestřábovitíA. spp. *
CORACIIFORMES - SROSTLOPRSTÍ
Meropidae - VlhovitíMerops apiasterVlha pestrá
Coraciidae - MandelíkovitíCoracias garrulus *Mandelík hajní
FALCONIFORMES - SOKOLI
Falconidae - SokolovitíF.spp.*
PSITTACIFORMES - PAPOUŠCI
Psittacidae - PapouškovitíAmazona tucumanaAmazoňan tukumanský
PASSERIFORMES - PĚVCI
Tyrannidae - TyranovitíPolystictus pectoralis pectoralisTyrančík vousatý
Pseudocolopteryx dinellianaTyrančík bažinný
Alectrurus tricolor *Tyranovec vějířoocasý
Alectrurus risora *Tyranovec vlajkoocasý
Maluridae - ModropláštníkovitíM. spp.89
DasyornithidaeD. spp.89
Meliphagidae - KystráčkovitíM. spp.89
Acanthizidae - StřízlíkovcovitíA. spp.89
Orthonychidae - KosíkovitíO. spp.89
Pomatostomidae - TimáliovcovitíP. spp.89
MohouidaeM. spp.89
EulacestomidaeE. spp.89
Oriolidae - ŽluvovitíO. spp.89
OreoicidaeO. spp.89
Cinclosomatidae - KosovcovitíC. spp.89
FalcunculidaeF. spp.89
Pachycephalidae - PištcovitíP. spp.89
PsophodidaeP. spp.89
Vireonidae - ZelenáčkovitíV. spp.
RhagologidaeR. spp.89
Artamidae - LasoletovitíA. spp.89
MachaerirhynchidaeM. spp.89
Vangidae - VangovitíV. spp.89
Platysteiridae - LesknáčkovitíP. spp.89
Rhipiduridae - PávíkovitíR. spp.89
IfritidaeI. spp.89
Monarchidae - LejskovcovitíM. spp.89
Laniidae - ŤuhýkovitíLanius minorŤuhýk menší
Lanius excubitor excubitorŤuhýk šedý evropský
MelampittidaeM. spp.89
Picathartidae - VranulovitíP. spp.89
EupetidaeE. spp.89
ChaetopidaeC. spp.89
Petroicidae- LejsčíkovitíP. spp.89
HyliotidaeH. spp.89
StenostiridaeS. spp.89
Panuridae - SýkořicovitíP. spp.89
Macrosphenidae - PěnčákovitíM. spp.89
Cisticolidae - CistovníkovitíC. spp.89
Acrocephalidae - RákosníkovitíA. spp.89
PnoepygidaeP. spp.89
Locustellidae - CvrčilkovitíL. spp.89
Hirundinidae - VlaštovkovitíHirundo atrocaerulea *Vlaštovka modrá
BernieridaeB. spp.89
Phylloscopidae - BudníčkovitíP. spp.89
ScotocercidaeS. spp.89
Aegithalidae - MlynaříkovitíA. spp.89
Sylviidae - Pěnicovití S. spp.89
Zosteropidae - KruhoočkovitíZ. spp.89
Timaliidae - TimáliovitíT. spp.89
PellorneidaeP. spp.89
LeiotrichidaeL. spp.89
Polioptilidae - LeskotovitíP. spp.89
Turdidae - DrozdovitíT. spp.89
Muscicapidae - LejskovitíM. spp. *
Regulidae - KrálíčkovitíR. spp.89
HylocitreidaeH. spp.89
Motacillidae - KonipasovitíM. spp.89
Emberizidae - StrnadovitíEmberiza sulphurataStrnad podhorský
Icteridae - VlhovcovitíXanthopsar flavus 30 *Vlhovec paraguajský
Dolichonyx oryzivorusBobolink kanadský
Parulidae - LesňáčkovitíCardellina canadensisLesňáček kanadský
Thraupidae - TangarovitíSporophila ruficollisKněžík tmavohrdlý
Sporophila hypochroma *Kněžík šedopláštíkový
Sporophila cinnamomea *Kněžík kaštanový
Sporophila palustris33 *Kněžík bažinný
Reptilia - Plazi
TESTUDINATA - ŽELVY
Cheloniidae - KaretovitíC. spp. *
Dermochelyidae - KožatkovitíD. spp. *
Pelomedusidae - PelomedůzovitíPodocnemis expansa *Tereka velká
CROCODYLIA - KROKODÝLI
Crocodylidae - KrokodýlovitíCrocodylus porosusKrokodýl mořský
Pisces - Ryby
Elasmobranchii - Příčnoústí
ORECTOLOBIFORMES - MALOTLAMCI
Rhincodontidae - VeležralokovitíRhincodon typusŽralok obrovský
LAMNIFORMES - OBROUNI
Lamnidae - LamnovitíCarcharodon carcharias *Žralok lidožravý
Isurus oxyrinchusŽralok mako
Isurus paucusŽralok východní
Lamna nasusŽralok sledový
Cetorhinidae - ObrounovitíCetorhinus maximus *Žralok veliký
Alopiidae - LiškounovitíAlopias pelagicusLiškoun pelagický
Alopias superciliosusLiškoun velkooký
Alopias vulpinusLiškoun obecný
CARCHARHINIFORMES-ŽRALOUNI
Carcharhinidae - ModrounovitíCarcharhinus falciformisŽralok hedvábný
Carcharhinus obscurus Prionace glaucaŽralok velrybář Žralok modravý
Sphyrnidae - KladivounovitiSphyrna lewini Sphyrna mokarranKladivoun bronzový Kladivoun velký
SQUALIFORMES - OSTROUNI
Squalidae - OstrounovitíSqualus acanthiasOstroun obecný (populace severní hemisféry)
SQUATINIFORMES - POLOREJNOCI
SquatinidaeSquatina squatina *Polorejnok křídlatý
RHINOPRISTIFORMES -
Rhinobatidae - PilohřbetovitíRhinobatos rhinobatos *Pilohřbet obecný
Rhinidae - KytarovcovitíRhynchobatus australiaeKytarovec velký
Pristidae- PilounovitíAnoxypristis cuspidata * Pristis clavata *Piloun indický Piloun queenslandský
Pristis pectinata *Piloun mnohozubý
Pristis zijsron *Piloun zelenavý
Pristis pristis 34 *Piloun obecný
MYLIOBATIFORMES - TRNUCHY
Mobulidae - MantovitíManta alfredi *Manta útesová
Manta birostris*Manta atlantská
Mobula mobular35 *Manta velká
Mobula japanica 36 *Manta japonská
Mobula thurstoni *Manta Thurstonova
Mobula tarapacana * Mobula eregoodootenkee *Manta chilská Manta kambodžská
Mobula kuhlii *Manta Kuhlova
Mobula hypostoma * Mobula rochebrunei *Manta malá Manta senegalská
Mobula munkiana *Manta mexická
Actinopterygii - Paprskoploutví
ACIPENSERIFORMES - JESETEŘI
Acipenseridae - JeseterovitíHuso husoVyza velká
Huso dauricusVyza malá
Acipenser baerii baicalensisJeseter sibiřský bajkalský
Acipenser fulvescensJeseter jezerní
Acipenser gueldenstaedtiiJeseter ruský
Acipenser medirostrisJeseter sachalinský
Acipenser mikadoiJeseter severní
Acipenser naccariiJeseter jadranský
Acipenser nudiventrisJeseter hladký
Acipenser persicusJeseter perský
Acipenser ruthenusJeseter malý (dunajská populace)
Acipenser schrenckiiJeseter amurský
Acipenser sinensisJester čínský
Acipenser stellatusJeseter hvězdnatý
Acipenser sturio *Jeseter velký
Pseudoscaphirhynchus kaufmanniLopatonos Kaufmannův
Pseudoscaphirhynchus hermanniLopatonos Hermannův
Pseudoscaphirhynchus fedtschenkoiLopatonos Fedčenkův
Psephurus gladiusVeslonos čínský
ANGUILLIFORMES
AnguillidaeAnguilla anguillaÚhoř říční
Insecta - Hmyz
LEPIDOPTERA - MOTÝLI
Danaidae - DanausovitíDanaus plexippusDanaus stěhovavý
1Dříve zahrnut v Gorilla gorilla
2Dříve uveden jako Panthera uncia
3Dříve uveden jako Lutra felina
4Dříve uveden jako Lutra provocax
5Odpovídá Equus asinus (je volně žijící populace)
6Odpovídá Equus caballus przewalskii
7Dříve uveden jako Cervus elaphus bactrianus
8Dříve uveden jako Gazella dama
9Dříve zahrnut v Balaena glacialis glacialis
10Dříve uveden jako Balaena glacialis australis
11Dříve uveden jako Anser cygnoides
12Dříve uveden jako Anas formosa
13Dříve uveden jako Phoenicopterus andinus
14Dříve uveden jako Phoenicopterus jamesi
15Dříve uveden jako Grus leucogeranus
16Dříve uveden jako Grus vipio
17Dříve uveden jako Diomedea albatrus
18Dříve zahrnut v Pterodroma phaeopygia (s.l.)
19Dříve uveden jako Puffinus creatopus
20Dříve uveden jako Chettusia gregaria
21Dříve uveden jako Eurynorhynchus pygmeus
22Dříve uveden jako Tryngites subruficollis
23Dříve uveden jako Larus saundersi
24Dříve uveden jako Sterna lorata
25Dříve uveden jako Sterna bernsteini
26Dříve uveden jako Aquila clanga
27Dříve zahrnut v Aquila heliaca (s.l.)
28Dříve uveden jako Brotogeris pyrrhopterus
29Dříve uveden jako Zoothera guttata
30Dříve uveden jako Agelaius flavus
31Dříve uveden jako Dendroica kirtlandii
32Dříve uveden jako Dendroica cerulea
33Včetně Sporophila zelichi
34Včetně Pristis microdon
35Včetně Mobula diabolus
36Včetně Mobula rancureli
37Dříve zahrnut v Loxodonta africana
38Dříve zahrnut v Otomops martiensseni
39Dříve zahrnut v Tadarida teniotis
40Dříve zahrnut v Miniopterus schreibersii
41Včetně Equus onager
42Dříve zahrnut v Equus hemionus (s.l.)
43Dříve zahrnut v Gazella gazella
44Dříve zahrnut v Saiga tatarica, sensu Wilson & Reeder 1993
45Dříve zahrnut v Balaenoptera edeni
46Dříve zahrnut v Sotalia fluviatilis
47Dříve zahrnut v Orcaella brevirostris
48Dříve uveden jako Globicephala melaena
49Dříve zahrnut v Neophocaena phocaenoides
50Dříve uveden jako Platanista gangetica
51Dříve zahrnut v Anatidae
52Dříve uveden jako Porzana parva parva
53Dříve uveden jako Porzana pusilla intermedia
54Dříve uveden jako Aenigmatolimnas marginalis
55Dříve zahrnut v Grus spp.
56. Dříve zahrnut v Chlamydotis undulata
57Včetně Gavia arctica suschkini
58Dříve uveden jako Gavia immer immer
59Dříve zahrnut v Diomedea epomophora
60Dříve zahrnut v Diomedea exulans
61Dříve uveden jako Diomedea irrorata
62Dříve uveden jako Diomedea nigripes
63Dříve uveden jako Diomeda immutabilis
64Dříve uveden jako Diomedea chlororhynchos
65Dříve zahrnut v Diomedea chlororhynchos
66Dříve uveden jako Diomedea chrysostoma
67Dříve uveden jako Diomedea melanophris
68Dříve zahrnut v Diomedea melanophris
69Dříve uveden jako Diomedea bulleri
70Dříve uveden jako Diomedea cauta
71Dříve zahrnut v Diomedea cauta
72Dříve zahrnut v Procellaria aequinoctialis
73Dříve uveden jako Ciconia episcopus microscelis
74Dříve uveden jako Threskiornis aethiopicus aethiopicus
75Dříve uveden jako Casmerodius albus albus (Western Palearctic populations)
76Dříve uveden jako Phalacrocorax pygmaeus
77Dříve zahrnut v Recurvirostridae
78Včetně the podčeleďi Phalaropodinae, dříve uveden jako the family Phalaropodidae
79Fromerly included in Scolopacidae
80Dříve uveden jako Sterna albifrons
81Dříve uveden jako Sterna saundersi
82Dříve uveden jako Sterna balaenarum
83Dříve uveden jako Sterna nilotica nilotica
84Dříve uveden jako Sterna caspia
85Dříve uveden jako Sterna bengalensis
86Dříve uveden jako Sterna sandvicensis sandvicensis
87Dříve uveden jako Sterna maxima albididorsalis
88Dříve uveden jako Sterna bergii
89Dříve zahrnut v Muscicapidae

Poznámky pod čarou

1 Pozn. překladatele: Jedná se o pojem definovaný v čl. 1 odst. 1 písm. j) Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů

Přesunout nahoru