Cíle návrhu
Dle návrhu navrhovatele vyplynula z pandemie koronaviru potřeba direktivního řízení hygienické služby. Návrh počítá s vytvořením ústředního orgánu – Státní hygienické služby, jež bude nástupnickou organizací pro krajské hygienické stanice a hygienickou stanici hlavního města Prahy. V čele Státní hygienické služby bude stát ústřední ředitel, který bude po věcné stránce spolupracovat s hlavním hygienikem České republiky. Státní hygienická služba bude zodpovědná za vydávání mimořádných opatření na lokální a regionální úrovni, převezme úlohu Ministerstva zdravotnictví ve věcech a řízeních, které přesahovaly úroveň jednoho kraje. V rámci Státní hygienické služby by mělo dojít k vytvoření centrálních útvarů pro výkon státní služby, personalistiky, IT podpory, právní podpory, hospodářské správy a dále útvarů pro jednotný výkon správních činností a pro tvorbu věcné metodiky. Tyto útvary by měly být zřízeny na úrovni ústředního ředitelství.
Návrh dále upravuje práva a povinnosti fyzických a právnických osob v ochraně veřejného zdraví. Při ohrožení veřejného zdraví jsou orgány ochrany veřejného zdraví oprávněny použít mimořádných opatření při epidemii a nebezpečí jejího vzniku zakotvených v zákoně za účelem zabránění šíření infekčních a hromadně se vyskytujících onemocnění.
Návrh zákona dále zahrnuje změnu zákona o elektronických telekomunikacích, kterou Státní hygienická služba získá možnost vyžádat si od mobilního operátora lokalizační údaje mobilní stanice v případě, že uživatel mobilní stanice je osobou, která prokazatelně onemocněla infekčním onemocněním. S tím souvisí i zakotvení přenést některé činnosti související s epidemiologickým šetřením na externí subjekt. V současnosti se ukazuje, že při epidemii rozsahu a charakteru, jako má epidemie SARS-CoV-2, není možné všechny činnosti v rámci epidemiologického šetření, zejména pokud jde o tzv. trasování, zvládnout v rámci standardního personálního zabezpečení hygienické služby.
Historie procesu