Objednat předplatné Zákony pro lidi PLUS
Přidej k oblíbeným

Pl. ÚS 12/13 #2Usnesení ÚS ze dne 26.02.2013

Typ řízeníO zrušení zákonů a jiných právních předpisů
Význam4
NavrhovatelSKUPINA POSLANCŮ
Dotčený orgánPOSLANECKÁ SNĚMOVNA PARLAMENTU ČR
SENÁT PARLAMENTU ČR
Soudce zpravodajGüttler Vojen
Typ výrokuodmítnuto pro nepřípustnost
Předmět řízení
procesní otázky řízení před Ústavním soudem/přípustnost návrhu v řízení o kontrole norem/litispendence
Věcný rejstříklitispendence
EcliECLI:CZ:US:2013:Pl.US.12.13.2
Datum podání21.02.2013
Napadený akt

zákon; 428/2012 Sb.; o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a o změně některých zákonů (zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi)

Ostatní dotčené předpisy

428/2012 Sb.


přidejte vlastní popisek

Pl.ÚS 12/13 ze dne 26. 2. 2013

ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENÍ

Ústavního soudu

Ústavní soud rozhodl v plénu složeném ze soudců Stanislava Balíka, Vlasty Formánkové, Vojena Güttlera, Ivany Janů, Dagmar Lastovecké, Jana Musila, Jiřího Nykodýma, Pavla Rychetského, Miloslava Výborného a Michaely Židlické o návrhu skupiny 45 poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na zrušení zákona č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a o změně některých zákonů (zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi), takto:

Návrh se odmítá.

Odůvodnění:

Návrhem doručeným Ústavním soudu dne 21. února 2013 se navrhovatelé, s poukazem na článek 87 odst. 1 písm. a) Ústavy České republiky a na ustanovení § 64 odst. 1 písm. b) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), domáhali vydání nálezu, kterým by Ústavní soud zrušil zákon č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a o změně některých zákonů (zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi).

Ze spisu Ústavního soudu vedeného pod sp. zn. Pl. ÚS 10/13 bylo zjištěno, že dne 5. února 2013 bylo před Ústavním soudem zahájeno řízení ve věci návrhu skupiny 18 senátorů Senátu Parlamentu České republiky, v němž tito rovněž navrhli zrušení celého zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

Podle ustanovení § 35 odst. 2 zákona o Ústavním soudu je návrh na zahájení řízení nepřípustný, jestliže Ústavní soud již v téže věci jedná; podal-li jej oprávněný navrhovatel, má právo účastnit se jednání o dříve podaném návrhu jako vedlejší účastník.

Za situace, kdy na základě prvně podaného návrhu bude podroben ústavnímu přezkumu zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, jehož zrušení se navrhovatelé domáhají, má Ústavní soud za to, že situace předvídaná citovaným ustanovením § 35 odst. 2 zákona o Ústavním soudu v projednávané věci nastala.

Protože nyní podaný návrh podali oprávnění navrhovatelé, mají právo se účastnit jednání o dříve podaném návrhu jako vedlejší účastníci, pročež i jejich návrh bude podroben, po proceduře předvídané zákonem o Ústavním soudu, řádnému přezkumu z pohledu souladu napadeného zákona s ústavním pořádkem.

Z důvodu, že ke dni zahájení řízení předmětné věci sp. zn. Pl. ÚS 12/13, tj. ke dni 21. února 2013, již Ústavní soud o návrhu na zrušení napadeného zákona jedná, a to ve věci návrhu skupiny 18 senátorů Senátu Parlamentu České republiky, vedeného pod sp. zn. Pl. ÚS 10/13, byl naplněn zákonný důvod odmítnutí předmětného návrhu jako návrhu nepřípustného a Ústavnímu soudu proto nezbylo než předmětný návrh mimo ústní jednání a bez přítomnosti účastníků řízení odmítnout usnesením přijatým podle ustanovení § 35 odst. 2 a § 43 odst. 2 písm. b) zákona o Ústavním soudu z důvodu předvídaného ustanovením § 43 odst. 1 písm. e) zákona o Ústavním soudu.

Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 26. února 2013

Pavel Rychetský, v. r.

předseda Ústavního soudu

Zdroj dat je volně dostupný na http://nalus.usoud.cz
Elektronické verze rozhodnutí ÚS nemají autentickou povahu.
Přesunout nahoru