Objednat předplatné Zákony pro lidi PLUS
Přidej k oblíbeným

IV. ÚS 1605/12 #1Usnesení ÚS ze dne 09.05.2012

Typ řízeníO ústavních stížnostech
Význam4
NavrhovatelSTĚŽOVATEL - FO
Soudce zpravodajFormánková Vlasta
Typ výrokuodmítnuto pro nepříslušnost
Předmět řízení
Věcný rejstřík
EcliECLI:CZ:US:2012:4.US.1605.12.1
Datum podání30.04.2012
Napadený akt

ostatní (nezařaditelné)


přidejte vlastní popisek

IV.ÚS 1605/12 ze dne 9. 5. 2012

ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENÍ

Ústavního soudu

Ústavní soud rozhodl mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků soudkyní zpravodajkou JUDr. Vlastou Formánkovou ve věci návrhu Z. H., bez právního zastoupení, směřující o návrhu na určení příslušnosti soudu k projednání jeho věci, takto:

Návrh se odmítá.

Odůvodnění:

Podáním, označeným jako žádost o projednání podmíněného propuštění z věznice, se navrhovatel domáhal určení, že místně příslušným je soud, jenž jej k trestu odsoudil a nikoliv soud, v jehož obvodu se nachází věznice, v níž vykonává trest. Navrhovatel uvedl, že se blíží doba, v níž může požádat o podmíněné propuštění, nepřeje si však, aby rozhodoval Okresní soud Plzeň - město, ale Okresní soud v Domažlicích.

Ústavní soud je v souladu s čl. 2 odstavce 3 Ústavy České republiky, ve spojení s čl. 2 odstavcem 2 Listiny základních práv a svobod, jakožto orgán státní moci, oprávněn tuto uplatňovat jen v případech, mezích a způsobem, který mu stanoví zákon. Tím je zákon č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), který obsahuje výčet řízení příslušejících Ústavnímu soudu, a nad jehož rámec již není kompetence Ústavnímu soudu dána.

Pokud se navrhovatel domáhá určení místní příslušnosti, stanovené v ustanovení § 333 trestního řádu, není její posouzení či změna, uvedeno ve výčtu řízení v zákoně o Ústavním soudu, a proto není Ústavní soud k projednání takového návrhu příslušný.

Podle ustanovení § 43 odstavce 1 písmene d) zákona o Ústavním soudu soudce zpravodaj mimo ústní jednání a bez přítomnosti účastníků usnesením návrh odmítne, není-li k jeho projednání Ústavní soud příslušný. Takový případ v projednávané věci nastal, a proto Ústavnímu soudu nezbylo, než podání odmítnout, aniž by navrhovatele vyzýval k odstranění nedostatečného právního zastoupení.

Poučení: Proti rozhodnutí Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 9. května 2012

Vlasta Formánková v.r.

soudkyně zpravodajka

Zdroj dat je volně dostupný na http://nalus.usoud.cz
Elektronické verze rozhodnutí ÚS nemají autentickou povahu.
Přesunout nahoru