Objednat předplatné Zákony pro lidi PLUS
Přidej k oblíbeným

IV. ÚS 1194/15 #1Usnesení ÚS ze dne 29.04.2015

Typ řízeníO ústavních stížnostech
Význam4
NavrhovatelSTĚŽOVATEL - FO
Dotčený orgánSOUD - KS Plzeň
SOUD - OS Plzeň-sever
Soudce zpravodajFormánková Vlasta
Typ výrokuprocesní - vyloučení soudce, asistenta, apod.
Předmět řízení
Věcný rejstřík
EcliECLI:CZ:US:2015:4.US.1194.15.1
Datum podání22.04.2015
Napadený akt

rozhodnutí soudu


přidejte vlastní popisek

IV.ÚS 1194/15 ze dne 29. 4. 2015

ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENÍ

Ústavního soudu

Ústavní soud rozhodl dne 29. dubna 2015 v senátě složeném z předsedy Jana Musila a soudců Jana Filipa a Vladimíra Kůrky ve věci stěžovatele Františka Neužila, zastoupeného JUDr. Julií Šindelářovou, advokátkou se sídlem v Plzni, Mikulášská tř. 9, vedené pod sp. zn. IV. ÚS 1194/15, takto:

Soudkyně Vlasta Formánková je z projednání a rozhodování věci vedené pod sp. zn. IV. ÚS 1194/15 vyloučena.

Odůvodnění:

I.

Soudkyně Ústavního soudu JUDr. Vlasta Formánková ve svém podání ze dne 28. dubna 2015, adresovaném třetímu senátu Ústavního soudu, prohlásila - stručně shrnuto - že se ve věci sp. zn. IV. ÚS 1194/15, v níž působí jako soudkyně zpravodajka, cítí být podjatá a navrhuje své vyloučení z projednávání a rozhodování věci z důvodu jejího vztahu k právní zástupkyni stěžovatelky.

Důvod své možné podjatosti spatřuje JUDr. Vlasta Formánková v tom, že právní zástupkyně JUDr. Julie Šindelářová zastupovala ji, jejího manžela a její matku v mnohaletém občanskoprávním sporu, vedeném v letech 1999 - 2007, který se týkal nemovitosti v Klatovech. Uvádí, že povaha sporu, ve vazbě na délku soudního řízení, se negativně promítla do jejího osobního vztahu k právní zástupkyni. Za těchto okolností se dr. Formánková domnívá, že by mohly vzniknout pochybnosti o její nepodjatosti a nebylo by proto vhodné, aby ve věci jako soudkyně působila.

II.

Podle § 36 odst. 1 zákona o Ústavním soudu je soudce vyloučen z projednání a rozhodování věci, jestliže se zřetelem na jeho poměr k zástupcům účastníků lze mít pochybnost o jeho nepodjatosti.

Třetí senát Ústavního soudu vzal v úvahu skutečnosti uváděné soudkyní JUDr. Vlastou Formánkovou a dospěl k závěru, že za daného skutkového stavu může vzniknout pochybnost o nepodjatosti soudkyně.

Za analogických skutkových okolností rozhodl Ústavní soud o vyloučení soudkyně JUDr. Vlasty Formánkové již dříve ve věcech vedených pod spisovými značkami IV. ÚS 3900/11 a IV. ÚS 3894/13.

Protože jsou naplněny podmínky pro vyloučení z projednání a rozhodování věci dle § 36 odst. 1 zákona o Ústavním soudu, bylo rozhodnuto, že soudkyně JUDr. Vlasta Formánková je vyloučena z projednání a rozhodování věci vedené pod sp. zn. IV. ÚS 1194/15.

Poučení: Proti tomuto rozhodnutí není odvolání přípustné.

V Brně dne 29. dubna 2015

Jan Musil v. r.

předseda III. senátu Ústavního soudu

Zdroj dat je volně dostupný na http://nalus.usoud.cz
Elektronické verze rozhodnutí ÚS nemají autentickou povahu.
Přesunout nahoru