Objednat předplatné Zákony pro lidi PLUS
Přidej k oblíbeným

III. ÚS 760/11 #1Usnesení ÚS ze dne 04.04.2011

Typ řízeníO ústavních stížnostech
Význam4
NavrhovatelSTĚŽOVATEL - FO
Dotčený orgánSOUD - OS Rakovník
SOUD - KS Praha
SOUD - NS
Soudce zpravodajKůrka Vladimír
Typ výrokuprocesní - vyloučení soudce, asistenta, apod.
Předmět řízení
Věcný rejstřík
EcliECLI:CZ:US:2011:3.US.760.11.1
Datum podání11.03.2011
Napadený akt

rozhodnutí soudu


přidejte vlastní popisek

III.ÚS 760/11 ze dne 4. 4. 2011

ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENÍ

Ústavního soudu

Ústavní soud rozhodl dne 4. dubna 2011 v senátě složeném z předsedkyně čtvrtého senátu Michaely Židlické a soudců Vlasty Formánkové a Miloslava Výborného ve věci stěžovatele P. R., o podjatosti soudce Vladimíra Kůrky, takto:

Soudce Vladimír Kůrka je z projednávání a rozhodování věci vedené pod sp. zn. III. ÚS 760/11 vyloučen.

Odůvodnění:

I.

Ve shora uvedené věci byl v souladu s ustanovením § 40 odst. 1 a 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavnímu soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu), podle rozvrhu práce Ústavního soudu, v platném a účinném znění, ustanoven soudcem zpravodajem JUDr. Vladimír Kůrka.

II.

Soudce Vladimír Kůrka předložil dne 23. 3. 2010 čtvrtému senátu Ústavního soudu své vyjádření, ve kterém žádá, aby tento senát zvážil, zda nejsou dány důvody jeho vyloučení pro podjatost podle ust. § 36 odst. 1 zákona o Ústavním soudu. Jako důvod možných pochybností o své podjatosti uvedl, že předmětná ústavní stížnost směřuje do usnesení Nejvyššího soudu ze dne 24. 11. 2010 sp. zn. 8 Tdo 1426/2010, o němž rozhodoval soudní senát, jemuž předsedala jeho manželka V. K.

III.

Podle § 36 odst. 1 zákona o Ústavním soudu je soudce vyloučen z projednání a rozhodování věci, jestliže se zřetelem na jeho poměr k věci, účastníkům, vedlejším účastníkům nebo jejich zástupcům lze mít pochybnost o jeho nepodjatosti. Čtvrtý senát Ústavního soudu vzal výše uvedenou skutečnost v úvahu a dospěl k závěru, že i v případě, že by JUDr. Vladimír Kůrka rozhodoval subjektivně nestranně, mohlo by z objektivního hlediska dojít s ohledem na jeho příbuzenské vztahy k ve věci rozhodující soudkyni, ke vzniku pochybnosti o jeho nepodjatosti. Z toho důvodu považuje čtvrtý senát Ústavního soudu podmínky pro vyloučení soudce z projednávání a rozhodování věci dle ustanovení § 36 odst. 1 zákona o Ústavním soudu, za naplněné a JUDr. Kůrku z projednávání věci vyloučil.

Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 4. dubna 2011

Michaela Židlická

předsedkyně senátu Ústavního soudu

Zdroj dat je volně dostupný na http://nalus.usoud.cz
Elektronické verze rozhodnutí ÚS nemají autentickou povahu.
Přesunout nahoru