Objednat předplatné Zákony pro lidi PLUS
Přidej k oblíbeným

II. ÚS 52/21 #1Usnesení ÚS ze dne 28.01.2021

Typ řízeníO ústavních stížnostech
Význam4
NavrhovatelSTĚŽOVATEL - PO
Soudce zpravodajUhlíř David
Typ výrokuprocesní - vyloučení soudce, asistenta, apod.
Předmět řízení
Věcný rejstřík
EcliECLI:CZ:US:2021:2.US.52.21.1
Datum podání08.01.2021

přidejte vlastní popisek

II.ÚS 52/21 ze dne 28. 1. 2021

ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENÍ

Ústavního soudu

Ústavní soud rozhodl v senátu složeném z předsedy Tomáše Lichovníka a soudce Jaromíra Jirsy a soudce Vladimíra Sládečka o návrhu na vyloučení soudce Davida Uhlíře z projednání a rozhodování o ústavní stížnosti ve věci navrhovatelky GES INDUSTRY EUROPE LIMITED, Arch. Makariou III 229, Meliza Court, 3105 Limassol, Kypr, vedené u Ústavního soudu pod sp. zn. II. ÚS 52/21, takto:

Soudce David Uhlíř je vyloučen z projednání a rozhodování věci vedené pod sp. zn. II. ÚS 52/21.

Odůvodnění:

Soudce David Uhlíř oznámil svým dopisem ze dne 18. 1. 2021 předsedovi I. senátu, že se cítí být podjatým ve shora uvedené věci, jelikož před svým jmenováním Ústavním soudcem poskytoval jako advokát advokátní právní služby jiným subjektům náležejícím do koncernu GES. Z toho důvodu je toho názoru, že jsou dány podmínky pro jeho vyloučení podle ustanovení § 36 odst. 1 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu.

Podle § 36 odst. 1 shora citovaného zákona, je soudce vyloučen, jestliže se zřetelem na jeho poměr k věci, účastníkům, vedlejším účastníkům nebo jejich zástupcům, lze mít pochybnost o jeho nepodjatosti. Rozhodnutí o vyloučení soudce z důvodů uvedených v tomto ustanovení představuje výjimku z ústavní zásady, že nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci; příslušnost soudu i soudce stanoví zákon (srov. čl. 38 odst. 1 Listiny základních práv a svobod).

Nezávislý a nestranný soudce je klíčovou součástí práva na spravedlivý proces. Nestrannost soudce je třeba posuzovat jak ze subjektivního, tak z objektivního hlediska, přičemž subjektivní kritérium vypovídá o osobním přesvědčení soudce v daném případě, objektivní naproti tomu o tom, že soudce skýtá dostatečné záruky vylučující v tomto ohledu oprávněné pochybnosti.

Na základě výše uvedených důvodů proto I. senát Ústavního soudu, určený podle ustanovení § 10 odst. 1 rozvrhu práce Ústavního soudu na období od 1. ledna 2021, dospěl k závěru, že existuje důvod podle ustanovení § 36 odst. 1 zákona o Ústavním soudu k vyloučení soudce Davida Uhlíře z projednání a rozhodování věci sp. zn. II. ÚS 52/21, a to pro jeho předchozí poskytování právních služeb jiným subjektům z koncernu GES.

Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 28. ledna 2021

Tomáš Lichovník v. r.

předseda senátu

Zdroj dat je volně dostupný na http://nalus.usoud.cz
Elektronické verze rozhodnutí ÚS nemají autentickou povahu.
Přesunout nahoru