Objednat předplatné Zákony pro lidi PLUS
Přidej k oblíbeným

II. ÚS 477/98Usnesení ÚS ze dne 30.11.1998

Typ řízeníO ústavních stížnostech
Význam4
NavrhovatelSTĚŽOVATEL - FO
Soudce zpravodajProcházka Antonín
Typ výrokuodmítnuto pro nepříslušnost - § 43/1/d)
Předmět řízení
právo na soudní a jinou právní ochranu
Věcný rejstříkzdravotní péče
EcliECLI:CZ:US:1998:2.US.477.98
Datum podání16.11.1998
Napadený akt

rozhodnutí soudu


přidejte vlastní popisek

II.ÚS 477/98 ze dne 30. 11. 1998

ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENÍ

Ústavního soudu

ČESKÁ REPUBLIKA II.ÚS 477/98

USNESENÍ

Ústavního soudu České republiky

Ústavní soud rozhodl mimo ústní jednání soudcem zpravodajem JUDr. Antonínem Procházkou ve věci ústavní stížnosti P. P., takto:

Ústavní stížnost se odmítá.

Odůvodnění:

Soudce zpravodaj mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků návrh odmítl podle ustanovení § 43 odst. 1 písm. d) zákona č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, protože se jedná o návrh , k jehož projednání není ústavní soud příslušný.

Ve svém návrhu, který došel Ústavnímu soudu dne 16. 11. 1998 se stěžovatel domáhá toho, aby ústavní soud zahájil soudní řízení v jeho věci, aby k tomuto jednání byl předvolán, aby byl vyslýchán soudcem Ústavního soudu a aby u tohoto výslechu byl přítomen i státní zástupce. Žadatel ve svém návrhu výslovně odmítl, aby jeho věc byla řešena formou stížnosti a naopak žádá o řádný soudní proces, který má vykonat Ústavní soud. Svůj návrh nadepisuje v záhlaví jako "žaloba".

Ústavní soud však nemá pravomoc nahrazovat činnost obecných soudů, kterým jedině přísluší vyřizovat žalobní návrhy. Kompetence Ústavního soudu u ústavních stížností nastává teprve v okamžiku, kdy již stěžovatel vyčerpal všechny právní prostředky, které mu zákon pro uplatnění jeho práva připouští. Jako další nutná

1

II.ÚS 477/98

podmínka je porušení některého z ústavních práv a konečně, taková stížnost musí být podána advokátem a v termínu do 60 dnů od právní moci posledního rozhodnutí.

K tomu všemu nedošlo, takže Ústavnísoud byl nucen soudcem zpravodajem návrh odmítnout, aniž by se mohl zabývat věcí samou.

Poučení: Proti rozhodnutí Ústavního soudu není odvolání přípustné.

JUDr. Antonín Procházka soudce Ústavního soudu

V Brně dne 30. listopadu 1998

Zdroj dat je volně dostupný na http://nalus.usoud.cz
Elektronické verze rozhodnutí ÚS nemají autentickou povahu.
Přesunout nahoru