Objednat předplatné Zákony pro lidi PLUS
Přidej k oblíbeným

II. ÚS 2583/10 #1Usnesení ÚS ze dne 07.12.2010

Typ řízeníO ústavních stížnostech
Význam4
NavrhovatelSTĚŽOVATEL - FO - advokát
Dotčený orgánSOUD - OS Praha 1
SOUD - MS Praha
Soudce zpravodajNykodým Jiří
Typ výrokuprocesní - vyloučení soudce, asistenta, apod.
Předmět řízení
Věcný rejstřík
EcliECLI:CZ:US:2010:2.US.2583.10.1
Datum podání03.09.2010
Napadený akt

rozhodnutí soudu


přidejte vlastní popisek

II.ÚS 2583/10 ze dne 7. 12. 2010

ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENÍ

Ústavního soudu

Ústavní soud rozhodl v senátu složeném z předsedy Vojena Güttlera a soudců Františka Duchoně a Ivany Janů o vyloučení soudce v řízení o ústavní stížnosti vedené u Ústavního soudu pod sp. zn. II. ÚS 2583/10, takto:

Soudce Stanislav Balík je vyloučen z projednávání a rozhodování věci vedené pod sp. zn. II. ÚS 2583/10.

Odůvodnění:

I.

Soudce Stanislav Balík přípisem ze dne 25. 10. 2010 oznámil - s poukazem na ustanovení § 36 odst. 1 zákona o Ústavním soudu – že se cítí být vyloučen z projednávaní v této věci, neboť ho pojí jak přátelské, tak i pracovní vztahy s rodinou vedlejšího účastníka. Při posuzování ústavní stížnosti evidované pod sp. zn. II. ÚS 2583/10 by se tedy nemohl oprostit od informací, které získal ještě jako advokát, když rodině vedlejšího účastníka poskytoval právní pomoc. V závěru návrhu na vyloučení soudce Stanislav Balík poznamenal, že z týchž důvodů byl vyloučen také z projednávání ústavní stížnosti vedené pod sp. zn. II. ÚS 725/10.

S ohledem na uvedené skutečnosti soudce Stanislav Balík navrhl, aby I. senát Ústavního soudu, s poukazem na ustanovení § 36 zákona o Ústavním soudu, po provedení řízení dle § 38 odst. 1 věta druhá zákona o Ústavním soudu, rozhodl tak, že „soudce Stanislav Balík je vyloučen z projednání a rozhodování ve věci, vedené u Ústavního soudu pod sp. zn. II. ÚS 2583/10.“

II.

Podle ustanovení § 36 odst. 1 zákona o Ústavním soudu je soudce vyloučen z projednávání a rozhodování věci, jestliže se zřetelem na jeho poměr k věci, účastníkům, vedlejším účastníkům nebo jejich zástupcům, lze mít pochybnost o jeho nepodjatosti.

Podle přesvědčení I. senátu Ústavního soudu jsou podmínky citovaného ustanovení ohledně osoby soudce Stanislava Balíka splněny. Proto Ústavní soud rozhodl tak, jak je uvedeno ve výroku tohoto usnesení.

Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 7. prosince 2010

Vojen Güttler

předseda senátu

Zdroj dat je volně dostupný na http://nalus.usoud.cz
Elektronické verze rozhodnutí ÚS nemají autentickou povahu.
Přesunout nahoru