Objednat předplatné Zákony pro lidi PLUS
Přidej k oblíbeným

II. ÚS 2098/10 #1Usnesení ÚS ze dne 14.10.2010

Typ řízeníO ústavních stížnostech
Význam4
NavrhovatelSTĚŽOVATEL - FO
Dotčený orgánSOUD - MS Praha
ÚŘAD PRO ZASTUPOVÁNÍ STÁTU VE VĚCECH MAJETKOVÝCH
Soudce zpravodajBalík Stanislav
Typ výrokuprocesní - vyloučení soudce, asistenta, apod.
Předmět řízení
Věcný rejstřík
EcliECLI:CZ:US:2010:2.US.2098.10.1
Datum podání20.07.2010
Napadený akt

rozhodnutí soudu


přidejte vlastní popisek

II.ÚS 2098/10 ze dne 14. 10. 2010

ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENÍ

Ústavního soudu

Ústavní soud rozhodl v senátu složeném z předsedy Vojena Güttlera a soudců Františka Duchoně a Ivany Janů o vyloučení soudce v řízení o ústavní stížnosti vedené u Ústavního soudu pod sp. zn. II. ÚS 2098/10, takto:

Soudce Stanislav Balík není vyloučen z projednávání a rozhodování věci vedené pod sp. zn. II. ÚS 2098/10.

Odůvodnění:

I.

Soudce zpravodaj Stanislav Balík přípisem ze dne 9. 9. 2010 předložil I. senátu Ústavního soudu k posouzení, zda by neměl být eventuálně vyloučen z rozhodování ústavní stížnosti vedené pod sp. zn. II. ÚS 2098/10. Uvedl, že se se stěžovatelem osobně zná a asi před patnácti lety s ním spolupracoval. Dále prohlásil, že Nadaci Jedličkova ústavu, jež je v řízení o této ústavní stížnosti vedlejším účastníkem, rovněž asi před patnácti lety, poskytoval právní pomoc. Sám se ve věci necítí být podjatý, neboť obě tyto aktivity se odehrály před značnou dobou, a nadto osoby působící nyní v orgánech Nadace Jedličková ústavu vůbec nezná. Je věcí I. senátu posoudit, zda by uvedené skutečnosti nemohly vzbudit pochybnost o jeho podjatosti. Z uvedeného důvodu předložil tuto věc podle § 10 odst. 1 rozvrhu práce Ústavního soudu k projednání prvnímu senátu Ústavního soudu.

II.

Podle ustanovení § 36 odst. 1, 2 zákona o Ústavním soudu je soudce vyloučen z projednávání a rozhodování věci, jestliže se zřetelem na jeho poměr k věci, účastníkům, vedlejším účastníkům nebo jejich zástupcům, lze mít pochybnost o jeho nepodjatosti.

Podle přesvědčení I. senátu Ústavního soudu nejsou podmínky citovaného ustanovení ohledně osoby soudce zpravodaje Stanislava Balíka splněny. Proto rozhodl I. senát Ústavního soudu tak, jak je uvedeno ve výroku tohoto usnesení.

Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 14. října 2010

Vojen Güttler

předseda senátu

Zdroj dat je volně dostupný na http://nalus.usoud.cz
Elektronické verze rozhodnutí ÚS nemají autentickou povahu.
Přesunout nahoru