Objednat předplatné Zákony pro lidi PLUS
Přidej k oblíbeným

I. ÚS 6/04Usnesení ÚS ze dne 28.01.2004

Typ řízeníO ústavních stížnostech
Význam4
NavrhovatelSTĚŽOVATEL - FO
Soudce zpravodajGüttler Vojen
Typ výrokuodmítnuto pro nepříslušnost - § 43/1/d)
Předmět řízení
základní ústavní principy/demokratický právní stát/princip rovnosti
právo na soudní a jinou právní ochranu
Věcný rejstříkDiskriminace
EcliECLI:CZ:US:2004:1.US.6.04
Datum podání05.01.2004
Ostatní dotčené předpisy

2/1993 Sb., čl. 1, čl. 26, čl. 28


přidejte vlastní popisek

I.ÚS 6/04 ze dne 28. 1. 2004

ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENÍ

Ústavního soudu

Ústavní soud rozhodl dnešního dne o ústavní stížnosti stěžovatelky M. Š., ve věci označené jako žádost o zahájení řízení v rámci diskriminace a porušování Všeobecné deklarace lidských práv, takto:

Ústavní stížnost se odmítá.

Odůvodnění:

Stěžovatelka navrhla Ústavnímu soudu vydání rozsudku, na jehož základě by od všech v podání uvedených subjektů (poznámka: hotely, stravovací zařízení a A. k. a c. Č.) obdržela - podílem dle úvahy soudu - částku ve výši 3.000.000 Kč, A. k. a c. Č. by byla uložena povinnost omluvit se jí ve čtyřech soudem určených sdělovacích prostředcích za diskriminaci bývalé členky a dodatečně by bylo uznáno její členství v A. k. a c. Č. Ústavní soud by měl dále uložit A. k. a č. Č. jako sankci za "diskriminaci osob" pokutu, která by přispěla ke zřízení restaurace sloužící k rozvoji kulinářského umění a socializaci osob. Stěžovatelka návrh odůvodnila tvrzenou diskriminací její osoby v různých hotelových a stravovacích zařízeních a dále ze strany A. k. a č. Č.

Uvedený návrh Ústavní soud, jenž je podle čl. 83 Ústavy ČR soudním orgánem ochrany ústavnosti, věcně projednat nemůže. Ve své činnosti se musí řídit právními předpisy, které vymezují jeho postavení a pravomoc, především Ústavou ČR a zákonem č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"). Těmito právními předpisy, jejichž zákonný rámec není Ústavní osud oprávněn překročit, je dán také věcný okruh problémů, o nichž může jednat. Posláním Ústavního soudu není prošetřování skutkových okolnosti věci, nýbrž podle ustanovení čl. 87 odst. 1 písm. d) Ústavy ČR a § 72 odst. 1 písm. a) zákona o Ústavním soudu rozhodovat o ústavní stížnosti, pokud směřuje proti konkrétnímu pravomocnému rozhodnutí, opatření nebo jinému zásahu orgánu veřejné moci, jímž bylo porušeno stěžovatelovo základní právo nebo svoboda zaručená ústavním pořádkem. Ústavnímu soudu nepřísluší činit ani žádná opatření, jimiž by nahrazoval činnost obecných soudů.

Ústavní soud tedy ve smyslu ustanovení § 43 odst. 1 písm. d) zákona o Ústavním soudu není k projednání návrhu příslušný.

Z uvedeného důvodu soudce zpravodaj mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků návrh odmítl.

Poučení: Proti tomuto rozhodnutí není odvolání přípustné.

V Brně dne 28. ledna 2004

JUDr. Vojen Güttler

soudce zpravodaj

Zdroj dat je volně dostupný na http://nalus.usoud.cz
Elektronické verze rozhodnutí ÚS nemají autentickou povahu.
Přesunout nahoru