Objednat předplatné Zákony pro lidi PLUS
Přidej k oblíbeným

I. ÚS 578/03Usnesení ÚS ze dne 12.11.2003

Typ řízeníO ústavních stížnostech
Význam4
NavrhovatelSTĚŽOVATEL - FO
Soudce zpravodajGüttler Vojen
Typ výrokuodmítnuto pro nepříslušnost - § 43/1/d)
Předmět řízení
Věcný rejstříkinterpretace
konkurz a vyrovnání
EcliECLI:CZ:US:2003:1.US.578.03
Datum podání07.11.2003
Napadený akt

rozhodnutí správní

rozhodnutí správní

Ostatní dotčené předpisy

328/1991 Sb., čl.


přidejte vlastní popisek

I.ÚS 578/03 ze dne 12. 11. 2003

ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENÍ

Ústavního soudu

Ústavní soud rozhodl ve věci Ing. F. N., o návrhu "že současné znění zákona o konkursu a vyrovnání je v rozporu s Listinou základních práv a svobobod a že musí být změněno", takto:

Návrhu se odmítá.

Odůvodnění:

Navrhovatel podal Ústavnímu soudu návrh ve věci uvedené v záhlaví tohoto usnesení. Tento návrh vyložil Ústavní soud tak, že se navrhovatel ve skutečnosti domáhá zrušení uvedeného zákona, což je - při splnění dalších podmínek - v pravomoci Ústavního soudu.

Podle čl. 87 odst. 1 písm. a) Ústavy Ústavní soud rozhoduje o zrušení zákonů ... jsou-li v rozporu s ústavním zákonem ... V ust. § 64 odst. 1 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, jsou uvedeny osoby, které jsou oprávněny návrh na zrušení zákona podat. Z ustanovení § 74 cit. zákona plyne, že fyzická nebo právnická osoba může takový návrh podat pouze spolu s ústavní stížností - za podmínek, jež jsou v tomto ustanovení uvedeny - nikoli tedy samostatně. Je zřejmé, že uvedené předpisy na navrhovatele nedopadají, takže ten není osobou, která je oprávněna návrh na zrušení zákona podat.

Proto Ústavní soud podání navrhovatele odmítl jako návrh podaný někým zjevně neoprávněným [§ 43 odst. 1 písm. c) zákona o Ústavním soudu].

Pro úplnost Ústaní soud podotýká, že pokud by se byl navrhovatel domáhal změny citovaného zákona, musel by Ústavní soud takový návrh odmítnout podle ustanovení § 43 odst. 1 písm. d) zákona o Ústavním soudu, neboť by šlo o návrh, k jehož projednání není Ústavní soud příslušný.

Poučení: Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 12. listopadu 2003

JUDr. Vojen Güttler

soudce zpravodaj

Zdroj dat je volně dostupný na http://nalus.usoud.cz
Elektronické verze rozhodnutí ÚS nemají autentickou povahu.
Přesunout nahoru