Objednat předplatné Zákony pro lidi PLUS
Přidej k oblíbeným

I. ÚS 3401/11 #1Usnesení ÚS ze dne 16.11.2011

Typ řízeníO ústavních stížnostech
Význam4
NavrhovatelSTĚŽOVATEL - FO
Dotčený orgánSOUD - OS Praha 6
Soudce zpravodajJanů Ivana
Typ výrokuprocesní - vyloučení soudce, asistenta, apod.
Předmět řízení
Věcný rejstřík
EcliECLI:CZ:US:2011:1.US.3401.11.1
Datum podání11.11.2011
Napadený akt

jiný zásah orgánu veřejné moci


přidejte vlastní popisek

I.ÚS 3401/11 ze dne 16. 11. 2011

ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENÍ

Ústavního soudu

Ústavní soud rozhodl v senátu složeném z předsedy Jiřího Nykodýma a soudců Dagmar Lastovecké a Stanislava Balíka o vyloučení soudkyně Ivany Janů z projednávání ústavní stížnosti stěžovatele C. S., zastoupeného Mgr. Františkem Mészárosem, advokátem, se sídlem v Praze, směřující proti opatření Obvodního soudu pro Prahu 6 ze dne 10. 8. 2011 o odnětí dědického řízení vedeného u něj pod sp. zn. 26 D 1088/2005 stávajícímu notáři a jeho přidělení jinému notáři, takto:

JUDr. Ivana Janů, soudkyně Ústavního soudu, je vyloučena z projednávání a rozhodování věci vedené pod sp. zn. I. ÚS 3401/11.

Odůvodnění:

Soudkyně Ústavního soudu a soudkyně zpravodajka ve věci specifikované ve výroku tohoto rozhodnutí předložila II. senátu Ústavního soudu k posouzení a rozhodnutí své prohlášení o podjatosti dle § 37 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu. Důvodem je její poměr ke stěžovateli ve smyslu § 36 odst. 1 zákona o Ústavním soudu. Se stěžovatelem se dlouhodobě zná a zná i členy jeho rodiny. Se stěžovatelem dlouhodobě spolupracovala v rámci politického uskupení KDU-ČSL, a to zejména v době, kdy byla poslankyní, a stěžovatel zastával významné funkce ve státní správě. Společně pak působili v Benátské komisi Rady Evropy. V posledních letech je sice její kontakt se stěžovatelem omezen jen na příležitostné formální rozhovory, ale obecné povědomí o tom, že se velmi dobře znají, zde bezpochyby je.

Dle názoru II. senátu Ústavního soudu mohou vzhledem k předestřeným důvodům reálně existovat pochybnosti účastníků řízení i třetích osob o nepodjatosti soudkyně. Ustanovení § 36 odst. 1 zákona o Ústavním soudu je tedy naplněno a senát, určený rozvrhem práce k rozhodování o vyloučení soudce z projednávání a rozhodování věci rozhodl tak, jak je uvedeno ve výroku.

Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 16. listopadu 2011

Jiří Nykodým, v. r.

předseda senátu

Zdroj dat je volně dostupný na http://nalus.usoud.cz
Elektronické verze rozhodnutí ÚS nemají autentickou povahu.
Přesunout nahoru