Objednat předplatné Zákony pro lidi PLUS
Přidej k oblíbeným

I. ÚS 3322/20 #1Usnesení ÚS ze dne 14.12.2020

Typ řízeníO ústavních stížnostech
Význam4
NavrhovatelSTĚŽOVATEL - FO
Soudce zpravodajLichovník Tomáš
Typ výrokuodmítnuto pro nepříslušnost
Předmět řízení
Věcný rejstříkstížnost pro porušení zákona
EcliECLI:CZ:US:2020:1.US.3322.20.1
Datum podání27.11.2020
Napadený akt

ostatní (nezařaditelné)

Ostatní dotčené předpisy

141/1961 Sb., § 266


přidejte vlastní popisek

I.ÚS 3322/20 ze dne 14. 12. 2020

ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENÍ

Ústavního soudu

Ústavní soud rozhodl soudcem zpravodajem Tomášem Lichovníkem ve věci J. D., Věznice P. O. BOX 21, Kuřim, bez právního zastoupení o podnětu pro stížnosti pro porušení zákona, takto:

Návrh se odmítá.

Odůvodnění:

I.

Ústavnímu soudu byl dne 27. 11. 2020 doručen návrh, který stěžovatel formuloval jako "podnět pro stížnost pro porušení zákona dle § 266 odst. 1) 2) TŘ". Z návrhu stěžovatele je zřejmé, že se domáhá toho, aby byla v jeho věci podána stížnost pro porušení zákona.

Z ustanovení § 266 odst. 1 tr. ř. mimo jiné vyplývá, že "Proti pravomocnému rozhodnutí soudu nebo státního zástupce, jímž byl porušen zákon nebo které bylo učiněno na podkladě vadného postupu řízení, může ministr spravedlnosti podat u Nejvyššího soudu stížnost pro porušení zákona...". Z uvedeného je zřejmé, že chce-li stěžovatel podat podnět pro porušení zákona, měl by se obrátit na ministra spravedlnosti, nikoliv na Ústavní soud. Ten k projednání takového návrhu není příslušný.

Ústavní soud se zabýval též tím, zda stěžovatel nechtěl podat ústavní stížnost proti rozhodnutím, která zmiňuje ve svém podání a zda by jej tedy neměl vyzvat k odstranění vad návrhu. Z podání stěžovatele však vyplývá, o aplikaci kterých konkrétních ustanovení trestního řádu mu jde, je s nimi seznámen a Ústavní soud tak nemá pochybnost o obsahu jeho vůle.

Z uvedeného důvodu Ústavní soud odmítl předmětný návrh v souladu s ustanovením § 43 odst. 1 písm. d) zákona o Ústavním soudu jako návrh, k jehož projednání není příslušný.

Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 14. prosince 2020

Tomáš Lichovník v. r.

soudce zpravodaj

Zdroj dat je volně dostupný na http://nalus.usoud.cz
Elektronické verze rozhodnutí ÚS nemají autentickou povahu.
Přesunout nahoru