Objednat předplatné Zákony pro lidi PLUS
Přidej k oblíbeným

I. ÚS 2907/11 #1Usnesení ÚS ze dne 08.12.2011

Typ řízeníO ústavních stížnostech
Význam4
NavrhovatelSTĚŽOVATEL - FO
Dotčený orgánSOUD - OS Semily
SOUD - KS Hradec Králové
Soudce zpravodajDuchoň František
Typ výrokuodmítnuto pro zjevnou neopodstatněnost
Předmět řízení
právo na soudní a jinou právní ochranu /spravedlivý proces /ústavnost a spravedlivost rozhodování obecně
Věcný rejstříkdůkaz/volné hodnocení
odůvodnění
žaloba/na určení
EcliECLI:CZ:US:2011:1.US.2907.11.1
Datum podání30.09.2011
Napadený akt

rozhodnutí soudu

Dotčené ústavní zákony a mezinár. sml.

2/1993 Sb., čl. 36 odst.1

Ostatní dotčené předpisy

99/1963 Sb., § 80 písm.c, § 132, § 157 odst.2


přidejte vlastní popisek

I.ÚS 2907/11 ze dne 8. 12. 2011

ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENÍ

Ústavního soudu

Ústavní soud rozhodl v senátě složeném z předsedkyně Ivany Janů a soudců Vojena Güttlera a Františka Duchoně (soudce zpravodaj) ve věci ústavní stížnosti stěžovatelů 1) K. Č. a 2) J. Č., zastoupených Mgr. Janem Mikulášem, advokátem se sídlem Praha 2, Rubešova 162/8, proti rozsudku Okresního soudu v Semilech ze dne 1. 9. 2010, čj. 5 C 730/2010 - 459, a rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové ze dne 22. 6. 2011, čj. 24 Co 39/2011 - 493, takto:

Ústavní stížnost se odmítá.

Odůvodnění:

Stěžovatelé navrhli zrušení shora uvedených rozsudků vydaných v řízení o určení vlastnického práva, ve kterém jako žalovaní neuspěli. Podle jejich názoru došlo k nepřiměřenému zásahu do jejich ústavně zaručeného práva vlastnit majetek a zároveň do jejich práva na spravedlivý proces. Vzhledem k tomu, že v jejich věci dovolání není přípustné, obrátili se na Ústavní soud.

Po přezkoumání uvedených rozsudků dospěl Ústavní soud k závěru, že ústavní stížnost je zjevně neopodstatněná. Její podstatou je polemika stěžovatelů se skutkovými zjištěními a právními závěry obecných soudů obou stupňů. Ústavní soud ovšem není další přezkumnou instancí v řízení před obecnými soudy. Skutečnost, že proti rozsudku odvolacího soudu není přípustný další opravný prostředek, neznamená, že roli další přezkumné instance převezme bez dalšího Ústavní soud.

Tvrzení stěžovatelů o rozporu označených rozsudků s ústavněprávními zásadami a se zákonnými kritérii neodpovídá skutečnosti, což vyplývá z jejich obsahu. V řízení o určení vlastnického práva okresní soud určil, že žalobce je vlastníkem nemovitostí, specifikovaných v rozsudku. K odvolání stěžovatelů krajský soud rozsudek okresního soudu potvrdil z důvodů, které v odůvodnění svého rozsudku jasně vyložil. Okresní soud i soud odvolací tedy náležitě zhodnotily provedené důkazy ve smyslu § 132 OSŘ a na jejich základě učinily právní závěry, které řádně odůvodnily. Ve věci postupovaly v souladu s relevantními ustanoveními občanského zákoníku. Ústavní soud proto zcela odkazuje na odůvodnění jejich rozhodnutí s tím, že ve zkoumané věci neshledal nic, co by ji posouvalo do ústavněprávní roviny.

Obsahem ústavní stížnosti je polemika stěžovatelů se skutkovými závěry obecných soudů ohledně zjišťování vlastnického práva ke sporným nemovitostem. K argumentům této polemiky se již dostatečně vyjádřil odvolací soud v odůvodnění svého rozsudku. V kompetenci Ústavního soudu není přehodnocovat závěry obecných soudů v konkrétních detailech sporu. Pokud tedy stěžovatelé nesouhlasí se závěry obecných soudů, nezakládá to automaticky odůvodněnost ústavní stížnosti. Ústavní soud v této věci neshledal žádná pochybení, která by znamenala porušení základních práv stěžovatelů.

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem Ústavní soud dospěl k závěru, že jsou splněny podmínky § 43 odst. 2 písm. a) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů. Proto, mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků, ústavní stížnost odmítl jako návrh zjevně neopodstatněný.

Poučení: Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 8. prosince 2011

Ivana Janů, v. r.

předsedkyně I. senátu Ústavního soudu

Zdroj dat je volně dostupný na http://nalus.usoud.cz
Elektronické verze rozhodnutí ÚS nemají autentickou povahu.
Přesunout nahoru