Objednat předplatné Zákony pro lidi PLUS
Přidej k oblíbeným

I. ÚS 25/93Usnesení ÚS ze dne 11.11.1993

Typ řízeníO zrušení zákonů a jiných právních předpisů
Význam4
NavrhovatelSTĚŽOVATEL - FO
Soudce zpravodajKlokočka Vladimír
Typ výrokuodmítnuto pro neoprávněnost navrhovatele - § 43/1/c)
Předmět řízení
zrušení právního předpisu (fyzická nebo právnická osoba)
Věcný rejstřík
EcliECLI:CZ:US:1993:1.US.25.93
Datum podání20.07.1993

přidejte vlastní popisek

I.ÚS 25/93 ze dne 11. 11. 1993

ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENÍ

Ústavního soudu

Sp. zn. I. ÚS 25/93

ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENÍ

Ústavního soudu České republiky

Ústavní soud České republiky rozhodl v právní věci navrhovatele ing. V.L., o návrhu na zrušení části zákona č. 589/92 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

takto:

Návrhseodmítá.

Odůvodnění:

Navrhovatel se ve svém návrhu domáhal zrušení § 3 odst. 1 písm. d) a § 5 odst. 1 písm. c) zák. č. 589/92 Sb. o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a dalších předpisů, které dále nespecifikoval, aby tím byla odstraněna diskriminace důchodců, kteří jsou zároveň osoby samostatně výdělečné činné a jsou z toho titulu povinni platit pojistné na sociální zabezpečení, přičemž však nemocenské dávky v době nemoci nepobírají ani se jim po ukončení výdělečné činnosti nezvyšuje důchod, takže se jedná o jakousi "nenávratnou daň".

Po přezkoumání návrhu dospěl soud k závěru, že není zřejmé, zda se jedná o ústavní stížnost v souvislosti s porušením základního práva nebo svobody navrhovatele, neboť tak byla označena, nebo zda se jedná o návrh na zrušení zákona podaný osobou neoprávněnou. Soud proto o těchto skutečnostech navrhovatele vyrozuměl. Zaslal mu informace o podmínkách podání ústavní stížnosti ve vazbě na návrh na zrušení zákona v souladu s ustanoveními zák. o Ústavním soudě č. 182/93 Sb., zejména ust. § 64 a § 72 tohoto zákona a zároveň mu stanovil termín 30 dnů k odstranění všech uvedených vad a nejasností. Nato navrhovatel ve lhůtě odpověděl pouze bližším upřesněním návrhu na zrušení cit. zákona, který však opětovně označil jako ústavní stížnost.

2 -

Vzhledem k tomu, že z navrhovatelem upřesněného návrhu zcela nepochybně vyplynulo, že se jedná o nesprávně označený návrh na zrušení částí zákona, k němuž dle ustanovení zákona o Ústavnímsoudě č. 182/93 § 64 není fyzická osoba oprávněna, pokud zároveň nepodá ústavní stížnost za podmínek § 74 cit. zákona, dospěl soud k závěru, že jsou zde splněny podmínky ust. § 43 odst. 1 písm. d) zákona o Ústavním soudě, to jest, že návrh byl podán někým zjevně neoprávněným, a proto mimo ústní jednání usnesením návrh odmítl.

Poučení: Proti tomuto rozhodnutí odvolání není přípustné.

V Brně dne 11. listopadu 1993

Prof.JUDr. Vladimír Klokočka, DrSc.

Zdroj dat je volně dostupný na http://nalus.usoud.cz
Elektronické verze rozhodnutí ÚS nemají autentickou povahu.
Přesunout nahoru