Objednat předplatné Zákony pro lidi PLUS
Přidej k oblíbeným

I. ÚS 141/2000Usnesení ÚS ze dne 28.03.2000

Typ řízeníO ústavních stížnostech
Význam4
NavrhovatelSTĚŽOVATEL - FO
Soudce zpravodajGüttler Vojen
Typ výrokuodmítnuto pro nepříslušnost - § 43/1/d)
Předmět řízení
základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek
Věcný rejstřík
EcliECLI:CZ:US:2000:1.US.141.2000
Datum podání07.03.2000

přidejte vlastní popisek

I.ÚS 141/2000 ze dne 28. 3. 2000

ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENÍ

Ústavního soudu

Ústavní soud rozhodl dnešního dne soudcem zpravodajem JUDr. Vojenem Güttlerem ve věci návrhu M. J., jímž požaduje "celý případ řádně prošetřit", "odpad svést podle plánku a navrácení výdajů", o něž přišel, takto:

Návrh se odmítá.

Odůvodnění:

Přípisem ze dne 6. 3. 2000 navrhovatel podrobně informoval Ústavní soud, že jeho soused koupil rodinný domek v řadové výstavbě. V souvislosti se zakreslením kanalizace a s tím, že soused nesvedl odpad podle plánu, prý soud uložil stěžovateli věcné břemeno, které před tímto sporem nikdy neexistovalo a "ukládání pokut do výše až 100.000 Kč". Proto navrhovatel žádá, aby Ústavní soud celý jeho případ řádně prošetřil a zajistil svedení odpadu podle plánku a navrácení výdajů, o něž přišel.

Ústavní soud je podle čl. 83 Ústavy ČR soudním orgánem ochrany ústavnosti. Jeho pravomoci taxativním způsobem vymezuje čl. 87 odst. 1 Ústavy ČR. Mezi pravomoci Ústavního soudu však nespadá prošetřování případů (sousedských sporů) nebo dokonce zajištění svodu odpadu popř. navrácení vynaložených výdajů. Pro tyto otázky jsou (při splnění určitých formálních náležitostí) příslušné jiné orgány veřejné moci v rámci samostatného řízení.

Ústavní soud však do jejich činnosti může zasahovat toliko v řízení o ústavní stížnosti, a to zásadně pouze kasačním způsobem. To znamená, že v případě vyhovění ústavní stížnosti buď zruší napadené rozhodnutí orgánu veřejné moci nebo, jestliže porušení ústavně zaručeného základního práva nebo svobody spočívalo v jiném zásahu orgánu veřejné moci než je rozhodnutí, zakáže tomuto orgánu, aby v porušování práva a svobody pokračoval, a přikáže mu, aby, pokud je to možné, obnovil stav před porušením (ustanovení § 82 odst. 3 zákona o Ústavním soudu). Z uvedeného je tedy zřejmé, že ani v tomto typu řízení Ústavní soud nemůže "prošetřovat" určité skutkové stavy nebo rozhodovat o svedení odpadu popř. o navrácení výdajů.

Proto Ústavní soud ústavní stížnost jako návrh, k jehož projednání není příslušný, mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků odmítl [ustanovení § 43 odst. 1 písm. d) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů].

Poučení: Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 28. 3. 2000

JUDr. Vojen Güttler

soudce zpravodaj

Zdroj dat je volně dostupný na http://nalus.usoud.cz
Elektronické verze rozhodnutí ÚS nemají autentickou povahu.
Přesunout nahoru