Objednat předplatné
Porovnání znění
Balíčky poznámek

Předpis nemá balíčky komentářů! Přidejte si svůj balíček.

Přidej k oblíbeným

Vyhláška č. 256/2020 Sb.Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 218/2019 Sb., o výčtu metodik zkoušek odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd

Částka 94/2020
Platnost od 27.05.2020
Účinnost od 01.06.2020
Tisková verze Stáhnout PDF Stáhnout DOCX

přidejte vlastní popisek

256

VYHLÁŠKA

ze dne 25. května 2020,

kterou se mění vyhláška č. 218/2019 Sb., o výčtu metodik zkoušek odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd

Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 30 odst. 3 zákona č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby), ve znění zákona č. 178/2006 Sb.:


Čl. I

Vyhláška č. 218/2019 Sb., o výčtu metodik zkoušek odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd, se mění takto:

1. Na konci poznámky pod čarou č. 1 se doplňuje věta „Prováděcí směrnice Komise (EU) 2019/1985 ze dne 28. listopadu 2019, kterou se mění směrnice 2003/90/ES a 2003/91/ES, kterými se stanoví prováděcí opatření k článku 7 směrnice Rady 2002/53/ES a k článku 7 směrnice Rady 2002/55/ES, pokud jde o minimum znaků, na které se zkoušky vztahují, a minimální podmínky pro zkoušení určitých odrůd druhů zemědělských rostlin a druhů zeleniny.“.

2. V příloze č. 2 tabulky č. 2.1 a 2.2 znějí:

„Tabulka č. 2.1

Seznam protokolů pro zkoušky odlišnosti, uniformity a stálosti odrůd zemědělských druhů

Zemědělský druh Protokol
Avena nuda L.Oves nahýTP/20/2 ze dne 1.10.2015
Avena sativa L. (včetně A. byzantina K. Koch)Oves setýTP/20/2 ze dne 1.10.2015
Brassica napus L. (partim)ŘepkaTP/36/2 ze dne 16.11.2011
Brassica napus L. var. napobrassica (L.) Rchb.TuřínTP/89/1 ze dne 11.3.2015
Cannabis sativa L.Konopí setéTP/276/1 částečná revize ze dne 21.3.2018
Festuca arundinacea Schreb.Kostřava rákosovitáTP/39/1 ze dne 1.10.2015
Festuca filiformis Pourr.Kostřava vlaskovitáTP/67/1 ze dne 23.6.2011
Festuca ovina L.Kostřava ovčíTP/67/1 ze dne 23.6.2011
Festuca pratensis Huds.Kostřava lučníTP/39/1 ze dne 1.10.2015
Festuca rubra L.Kostřava červenáTP/67/1 ze dne 23.6.2011
Festuca trachyphylla (Hack.) KrajinaKostřava drsnolistáTP/67/1 ze dne 23.6.2011
Glycine max (L.) Merr.SójaTP/80/1 ze dne 15.3.2017
Helianthus annuus L.SlunečniceTP/81/1 ze dne 31.10.2002
Hordeum vulgare L.JečmenTP/19/5 ze dne 19.3.2019
Linum usitatissimum L.LenTP/57/2 ze dne 19.3.2014
Lolium multiflorum Lam.Jílek mnohokvětýTP/4/2 ze dne 19.3.2019
Lolium perenne L.Jílek vytrvalýTP/4/2 ze dne 19.3.2019
Lolium x hybridům Hausskn.Jílek hybridníTP/4/2 ze dne 19.3.2019
Pisum sativum L. (partim)Hrách polní (včetně pelušky)TP/7/2 rev. 2 ze dne 15.3.2017
Poa pratensis L.Lipnice lučníTP/33/1 ze dne 15.3.2017
Raphanus sativus L. var. oleiformis Pers.Ředkev olejnáTP/178/1 ze dne 15.3.2017
Secale cereale L.ŽitoTP/58/1 ze dne 31.10.2002
Sinapis alba L.Hořčice bíláTP/179/1 ze dne 15.3.2017
Solanum tuberosum L.BramborTP/23/3 ze dne 15.3.2017
Sorghum bicolor (L.) MoenchČirokTP/122/1 ze dne 19.3.2019
Sorghum sudanense (Piper) StapfČirok súdánská trávaTP/122/1 ze dne 19.3.2019
Sorghum bicolor (L.) Moench x Sorghum sudanense (Piper) StapfČirok x čirok súdánská trávaTP/122/1 ze dne 19.3.2019
Triticum aestivum L.Pšenice setáTP/3/5ze dne 19.3.2019
Triticum durum Desf.Pšenice tvrdáTP/120/3 ze dne 19.3.2014
Vicia faba L.Bob polníTP/8/1 ze dne 19.3.2019
Vicia sativa L.Vikev setáTP/32/1 ze dne 19.4.2016
xTriticosecale Wittm. ex A. CamusTritikaleTP/121/2 rev. 1 ze dne 16.2.2011
Zea mays L. (partiím)Kukuřice (mimo pukancové a cukrové)TP/2/3 ze dne 11.3.2010

Tabulka č. 2.2

Seznam zásad pro zkoušky odlišnosti, uniformity a stálosti odrůd zemědělských druhů

Zemědělský druh Zásada zkoušení
Agrostis canina L.Psineček psíTG/30/6 ze dne 12.10.1990
Agrostis capillaris L.Psineček tenkýTG/30/6 ze dne 12.10.1990
Agrostis gigantea RothPsineček velikýTG/30/6 ze dne 12.10.1990
Agrostis stolonifera L.Psineček výběžkatýTG/30/6 ze dne 12.10.1990
Beta vulgaris L. var. Crassa Mansf.Řepa krmnáTG/150/3 ze dne 4.11.1994
Brassica rapa L. var. silvestris (Lam.) BriggsŘepiceTG/185/3 ze dne 17.4.2002
Bromus catharticus VahlSveřep samužníkovitýTG/180/3 ze dne 4.4.2001
Bromus sitchensis Trin.Sveřep siteckýTG/180/3 ze dne 4.4.2001
Carthamus tinctorius L.Světlice barvířskáTG/134/3 ze dne 12.10.1990
Dactylis glomerata L.Srha laločnatáTG/31/8 ze dne 17.4.2002
Lotus corniculatus L.Štírovník růžkatýTG/193/1 ze dne 9.4.2008
Lupinus albus L.Lupina bíláTG/66/4 ze dne 31.3.2004
Lupinus angustifolius L.Lupina úzkolistáTG/66/4 ze dne 31.3.2004
Lupinus luteus L.Lupina žlutáTG/66/4 ze dne 31.3.2004
Medicago lupulina L.Tolice dětelováTG/228/1 ze dne 5.4.2006
Medicago sativa L.Vojtěška setáTG/6/5 ze dne 6.4.2005
Medicago x varia T. MartynVojtěška proměnliváTG/6/5 ze dne 6.4.2005
Papaver somniferum L.MákTG/166/4 ze dne 9.4.2014
Phacelia tanacetifolia Benth.Svazenka vratičolistáTG/319/1 ze dne 5.4.2017
Phleum nodosum L.Bojínek hlíznatýTG/34/6 ze dne 7.11.1984
Phleum pratense L.Bojínek lučníTG/34/6 ze dne 7.11.1984
Trifolium pratense L.Jetel lučníTG/5/7 ze dne 4.4.2001
Trifolium repens L.Jetel plazivýTG/38/7 ze dne 9.4.2003
xFestulolium Asch. & Graebn.FestuloliumTG/243/1 ze dne 9.4.2008

“.

3. V příloze č. 3 tabulka č. 3.1 zní:

„Tabulka č. 3.1

Seznam protokolů pro zkoušky odlišnosti, uniformity a stálosti odrůd zeleninových druhů

Zeleninový druh Protokol
Allium cepa L. (skupina Cepa)Cibule a echalionTP/46/2 ze dne 1.4.2009
Allium cepa L. (skupina Aggregatum)ŠalotkaTP/46/2 ze dne 1.4.2009
Allium fistulosum L.Cibule sečkaTP/161/1 ze dne 11.3.2010
Allium porrum L.PórTP/85/2 ze dne 1.4.2009
Allium sativum L.ČesnekTP/162/1 ze dne 25.3.2004
Allium schoenoprasum L.PažitkaTP/198/2 ze dne 11.3.2015
Apium graveolens L.Celer bulvovýTP/74/1 ze dne 13.3.2008
Apium graveolens L.Celer řapíkatýTP/82/1 ze dne 13.3.2008
Asparagus officinalis L.ChřestTP/130/2 ze dne 16.2.2011
Beta vulgaris LMangoldTP/106/1 ze dne 11.3.2015
Beta vulgaris L.Řepa salátová včetně Cheltenham beetTP/60/1 ze dne 1.4.2009
Brassica oleracea L.KadeřávekTP/90/1 ze dne 16.2.2011
Brassica oleracea L.KvětákTP/45/2 re v. 2 ze dne 21.3.2018
Brassica oleracea L.BrokoliceTP/151/2 ze dne 15.3.2017
Brassica oleracea L.Kapusta růžičkováTP/54/2 ze dne 15.3.2017
Brassica oleracea L.KedlubenTP/65/1 ze dne 15.3.2017
Brassica oleracea L.Kapusta hlávková, zelí hlávkové bílé a zelí hlávkové červenéTP/48/3 ze dne 15.3.2017
Brassica rapa L.Zelí pekingskéTP/105/1 ze dne 13.3.2008
Capsicum annuum L.Paprika, chilliTP/76/2 ze dne 15.3.2017
Cichorium endivia L.Endivie kadeřavá a eskariolTP/118/3 ze dne 19.3.2014
Cichorium intybus L.Čekaňka hlávkováTP/154/1 rev. ze dne 19.3.2019
Cichorium intybus L.Čekanka pro pukyTP/173/2 ze dne 21.3.2018
Cichorium intybus L.Čekanka průmyslováTP/172/2 ze dne 1.12.2005
Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. et NakaiMeloun vodníTP/142/2 ze dne 19.3.2014
Cucumis melo L.Meloun cukrovýTP/104/2 ze dne 21.3.2007
Cucumis sativus L.Okurka salátová a okurka nakládačkaTP/61/2 rev. 2 ze dne 19.3.2019
Cucurbita maxima DuchesneTykev velkoplodáTP/155/1 ze dne 11.3.2015
Cucurbita maxima Duchesne x Cucurbita moschata DuchesnePodnož - tykev velkoplodá x tykev muškátováTP/311/1 ze dne 15.3.2017
Cucurbita pepo L.Tykev obecnáTP/119/1 rev. ze dne 19.3.2014
Cynara cardunculus L.Artyčok a kardaTP/184/2 ze dne 27.2.2013
Daucus carota L.Mrkev a mrkev krmnáTP/49/3 ze dne 13.3.2008
Foeniculum vulgare Milí.FenyklTP/183/1 ze dne 25.3.2004
Lactuca sativa L.SalátTP/13/6 rev. ze dne 15.2.2019
Petroselinum crispum (Milí.) Nyman ex A. W. HillPetrželTP/136/1 ze dne 21.3.2007
Phaseolus coccineus L.Fazol šarlatovýTP/9/1 ze dne 21.3.2007
Phaseolus vulgaris L.Fazol obecný keříčkový a fazol obecný pnoucíTP/12/4 ze dne 27.2.2013
Pisum sativum L. (partim)Hrách dřeňový, hrách kulatosemenný a hrách cukrovýTP/7/2 rev. 2 ze dne 15.3.2017
Raphanus sativus L.Ředkvička a ředkevTP/64/2 rev. ze dne 11.3.2015
Rheum rhabarbarum L.ReveňTP/62/1 ze dne 19.4.2016
Scorzonera hispanica L.Černý kořenTP/116/1 ze dne 11.3.2015
Solanum lycopersicum L.RajčeTP/44/4 rev. 3 ze dne 21.3.2018
Solanum melongena L.Lilek vejcoplodýTP/117/1 ze dne 13.3.2008
Spinacia oleracea L.ŠpenátTP/55/5 rev. 2 ze dne 15.3.2017
Valerianella locusta (L.) Laterr.Kozlíček polníčekTP/75/2 ze dne 21.3.2007
Vicia faba L. (partim)Bob zahradníTP/Broadbean/1 ze dne 25.3.2004
Zea mays L. (partim)Kukuřice cukrová a kukuřice pukancovaTP/2/3 ze dne 11.3.2010
Solanum lycopersicum L. * Solanum habrochaites S. Knapp & D.M. Spooner; Solanum lycopersicum L. * Solanum peruvianum (L.) Milí.; Solanum lycopersicum L. * Solanum cheesmaniae (L. Ridley) FosbergPodnože rajčatTP/294/1 rev. 3 ze dne 21.3.2018

“.

4. V příloze č. 5 tabulky č. 5.1 a 5.2 znějí:

„Tabulka č. 5.1

Seznam protokolů pro zkoušky odlišnosti, uniformity a stálosti odrůd ovocných rodů a druhů

Ovocný rod nebo druh Protokol
Citrus L.Citrus (mandarinka, pomeranč, citron+limetka, grepfruit+pomelo)TP/201/2-Rev. ze dne 19.4.2016
TP/202/1 ze dne 18.11.2004
TP/203/1 ze dne 18.11.2004
TP/204/1 ze dne 19.3.2014
Fragaria L.JahodníkTP/022/3 ze dne 28.11.2012
Malus Mill.
Malus domestica Borkh.
Jabloň (+ podnož)TP/163/2 ze dne 4.10.2016
TP/014/2 ze dne 14.3.2006
Olea europaea LOlivovníkTP/099/1 ze dne 28.11.2012
Prunus L.
Prunus x amygdalopersica (Weston)
Rehder
Podnože Prunus L. BroskvomandloňTP/187/2 ze dne 11.3.2015
Prunus amygdalus BatschMandloňTP/056/1 ze dne 28.11.2012
Prunus armeniaca L.MeruňkaTP/070/2 ze dne 13.3.2008
Prunus avium (L.) L.TřešeňTP/035/2 ze dne 15.11.2006
Prunus cerasus L.VišeňTP/230/1 ze dne 15.11.2006
Prunus domestica L.SlivoňTP/041/1 ze dne 6.11.2003
Prunus persica (L.) BatschBroskvoňTP/053/2/-Rev. ze dne 11.3.2015
Prunus salicina LindleySlivoň japonskáTP/084/3 ze dne 19.3.2019
Pyrus communis L.HrušeňTP/015/1 ze dne 27.3.2003
Ribes L.Rybíz (černý, červený+bílý), angreštTP/040/2 ze dne 1.4.2009
TP/052/2 ze dne 28.11.2012
TP/051/2 ze dne 28.11.2012
Rubus L.Maliník, ostružiníkTP/043/2 ze dne 19.3.2014
TP/073/1-Corr. ze dne 15.11.2006
Vaccinium L.BorůvkaTP/137/1 ze den 13.3.2008

Tabulka č. 5.2

Seznam zásad pro zkoušky odlišnosti, uniformity a stálosti odrůd ovocných rodů a druhů

Ovocný rod nebo druh Zásada zkoušení
Castanea sativa Mill.Kaštanovník jedlýTG/124/3 ze dne 6.10.1989
Corylus avellana L.LískaTG/71/3 ze dne 28.3.1979
Cydonia oblonga Mill.KdouloňTG/100/4 ze dne 9.4.2003
Ficus carica L.SmokvoňTG/265/1 ze dne 24.3.2010
Fortunella SwingleKumkvatTG/290/1 ze dne 20.3.2013
Juglans regia L.Ořešák vlašskýTG/125/7 ze dne 5.4.2017
Poncirus Raf.CitronečníkTG/83/4 Rev. ze dne 9.4.2003+25.3.2015
Pyrus L.Podnože hrušeňTG/169/3+Corr. ze dne 16.8.2000
Pyrus pyrifolia (Burm. F.) Nakai var. culta (Mak.) NakaiHrušeň písečnáTG/149/2 ze dne 11.4.1994

“.


Čl. II

Účinnost

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. června 2020.


Ministr:

Ing. Toman, CSc., v. r.

Přesunout nahoru