Objednat předplatné
Porovnání znění
Balíčky poznámek

Předpis nemá balíčky komentářů! Přidejte si svůj balíček.

Přidej k oblíbeným

Vyhláška č. 446/2009 Sb.Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 449/2006 Sb., o stanovení metodik zkoušek odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd, ve znění pozdějších předpisů

Částka 142/2009
Platnost od 17.12.2009
Účinnost od 01.01.2010
Zrušeno k 01.09.2019 (218/2019 Sb.)
Tisková verze Stáhnout PDF Stáhnout DOCX

přidejte vlastní popisek

446

VYHLÁŠKA

ze dne 10. prosince 2009,

kterou se mění vyhláška č. 449/2006 Sb., o stanovení metodik zkoušek odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd, ve znění pozdějších předpisů

Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 30 odst. 3 zákona č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby), ve znění zákona č. 178/2006 Sb.:


Čl. I

Vyhláška č. 449/2006 Sb., o stanovení metodik zkoušek odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd, ve znění vyhlášky č. 125/2007 Sb., vyhlášky č. 320/2007 Sb. a vyhlášky č. 11/2009 Sb., se mění takto:

1. V poznámce pod čarou č. 2 se doplňuje věta „Směrnice Komise 2009/97/ES ze dne 3. srpna 2009, kterou se mění směrnice 2003/90/ES a 2003/91/ES, kterými se stanoví prováděcí opatření k článku 7 směrnic Rady 2002/53/ES a 2002/55/ES, pokud jde o minimum znaků, na které se zkoušky vztahují, a minimální podmínky pro zkoušení určitých odrůd druhů zemědělských rostlin a druhů zeleniny.“.

2. V příloze č. 1 tabulky č. 1.1, č. 1.2 a č. 1.3 znějí:

„Tabulka č. 1.1

Seznam zemědělských druhů, jejichž odrůdy musí vyhovovat metodikám zkoušek odlišnosti, uniformitv a stálosti

Zemědělský druhProtokol
Avena nuda L.Oves nahýTP 20/1 ze dne 6.11.2003
Avena sativa L. (včetně A. byzantina K. Koch)Oves setýTP 20/1 ze dne 6.11.2003
Brassica napus L.ŘepkaTP 36/1 ze dne 25.3.2004
Helianthus annuus L.SlunečniceTP 81/1 ze dne 31.10.2002
Hordeum vulgare L.JečmenTP 19/2 ze dne 6.11.2003
Linum usitatissimum L.LenTP 57/1 ze dne 21.3.2007
Pisum sativum L.Hrách polní (včetně pelušky)TP 7/1 ze dne 6.11.2003
Secale cereale L.ŽitoTP 58/1 ze dne 31.10.2002
Solanum tuberosum L.BramborTP 23/2 ze dne 1.12.2005
Zemědělský druhProtokol
Triticum aestivum L.Pšenice setáTP 3/4 ze dne 23.6.2008
Triticum durum Desf.Pšenice tvrdáTP 120/2 ze dne 6.11.2003
xTriticosecale Witm. ex A. CamusTritikaleTP 121/2 ze dne 22.1.2007
Zea mays L.KukuřiceTP 2/2 ze dne 15.11.2001

Tabulka č. 1.2

Seznam zemědělských druhů, jejichž odrůdy musí vyhovovat metodikám zkoušek odlišnosti, uniformity a stálosti

Zemědělský druhZásada zkoušení
Agrostis canina L.Psineček psíTG/30/6 ze dne 12.10.1990
Agrostis capillaris L.Psineček tenkýTG/30/6 ze dne 12.10.1990
Agrostis gigantea Roth.Psineček velikýTG/30/6 ze dne 12.10.1990
Agrostis stoloniferaL.Psineček výběžkatýTG/30/6 ze dne 12.10.1990
Beta vulgaris L.Řepa krmnáTG/150/3 ze dne 4.11.1994
Brassica napus L. var. napobrassica (L.) Rchb.TurínTG/89/6 ze dne 4.4.2001
Brassica rapa L. var. silvestris (Lam.) BriggsŘepiceTG/185/3 ze dne 17.4.2002
Bromus catharticus VahlSveřep samužníkovitýTG/180/3 ze dne 4.4.2001
Bromus sitchensis Trin.Sveřep siteckýTG/180/3 ze dne 4.4.2001
Carthamus tinctorius L.Světlice barvířská (saflor)TG/134/3 ze dne 2.10.1990
Dactylis glomerata L.Srha laločnatáTG/31/8 ze dne 17.4.2002
Festuca arundinacea SchreberKostřava rákosovitáTG/39/8 ze dne 17.4.2002
Festuca filiformis Pourr.Kostřava vláskovitáTG/67/5 ze dne 5.4.2006
Festuca ovina L.Kostřava ovčíTG/67/5 ze dne 5.4.2006
Festuca pratensis HudsonKostřava lučníTG/39/8 ze dne 17.4.2002
Festuca rubra L.Kostřava červenáTG/67/5 ze dne 5.4.2006
Festuca trachyphylla (Hack.) KrajinaKostřava drsnolistáTG/67/5 ze dne 5.4.2006
Glycine max (L.) MerrillSójaTG/80/6 ze dne 1.4.1998
Zemědělský druhZásada zkoušení
Lolium multiflorum Lam.Jílek mnohokvětýTG/4/8 ze dne 5.4.2006
Lolium perenne L.Jílek vytrvalýTG/4/8 ze dne 5.4.2006
Lolium x boucheanum KunthJílek hybridníTG/4/8 ze dne 5.4.2006
Lupinus albus L.Lupina bíláTG/66/4 ze dne 31.3.2004
Lupinus angustifolius L.Lupina úzkolistáTG/66/4 ze dne 31.3.2004
Lupinus luteus L.Lupina žlutáTG/66/4 ze dne 31.3.2004
Medicago sativa L.Vojtěška setáTG/6/5 ze dne 6.4.2005
Medicago x varia T. MartynVojtěška proměnliváTG/6/5 ze dne 6.4.2005
Papaver somniferum L.MákTG/166/3 ze dne 24.3.1999
Phleum nodosum L.Bojínek hlíznatýTG/34/6 ze dne 7.11.1984
Phleum pratense L.Bojínek lučníTG/34/6 ze dne 7.11.1984
Poa pratensis L.Lipnice lučníTG/33/6 ze dne 12.10.1990
Raphanus sativus L. var. oleiformis Pers.Ředkev olejnáTG/178/3 ze dne 4.4.2001
Sinapis alba L.Hořčice bíláTG/179/3 ze dne 4.4.2001
Sorghum bicolor (L.) MoenchČirokTG/122/3 ze dne 6.10.1989
Trifolium pratense L.Jetel lučníTG/5/7 ze dne 4.4.2001
Trifolium repens L.Jetel plazivýTG/38/7 ze dne 9.4.2003
Vicia faba L.Bob polníTG/8/6 ze dne 17.4.2002
Vicia sativa L.Vikev setáTG/32/6 ze dne 21.10.1988
xFestulolium Asch. et Graebn.FestuloliumTG/243/1 ze dne 9.4.2008

Tabulka č. 1.3

Seznam zemědělských druhů, jejichž odrůdy musí vyhovovat metodikám zkoušek užitné hodnoty

Zemědělský druhMetodika zkoušek užitné hodnoty
Pro všechny druhyZUH/1 - Obecná část ze dne 11.2.2009
Bob polníZUH/2 - Bob polní ze dne 11.4.2009
BramborZUH/3 - Brambor ze dne 11.2.2009
ŘepkaZUH/4 - Brukvovité olejniny ze dne 11.2.2009
Řepice (řepák)ZUH/4 - Brukvovité olejniny ze dne 11.2.2009
Zemědělský druhMetodika zkoušek užitné hodnoty
Hořčice bíláZUH/4 - Brukvovité olejniny ze dne 11.2.2009
Hořčice sareptskáZUH/4 - Brukvovité olejniny ze dne 11.2.2009
Hořčice černáZUH/4 - Brukvovité olejniny ze dne 11.2.2009
CukrovkaZUH/5 - Řepa ze dne 11.4.2009
Řepa krmnáZUH/5 - Řepa ze dne 11.4.2009
Cekanka průmyslováZUH/6 - Cekanka průmyslová ze dne 5.6.2009
CirokZUH/7 - Cirok ze dne 5.6.2009
Cirok sudánská trávaZUH/7 - Cirok ze dne 5.6.2009
Cirok x sudánská trávaZUH/7 - Cirok ze dne 5.6.2009
Hrách polní (včetně pelušky)ZUH/8 - Hrách ze dne 11.4.2009
ChmelZUH/9 - Chmel ze dne 11.4.2009
JečmenZUH/10 - Ječmen ze dne 11.2.2009
Vojtěška proměnliváZUH/11 - Jeteloviny ze dne 11.4.2009
Vojtěška setáZUH/11 - Jeteloviny ze dne 11.4.2009
Jetel alexandrijskýZUH/11 - Jeteloviny ze dne 11.4.2009
Jetel lučníZUH/11 - Jeteloviny ze dne 11.4.2009
Jetel nachovýZUH/11 - Jeteloviny ze dne 11.4.2009
Jetel perský (zvrácený)ZUH/11 - Jeteloviny ze dne 11.4.2009
Jetel plazivýZUH/11 - Jeteloviny ze dne 11.4.2009
Jetel švédský (zvrhlý)ZUH/11 - Jeteloviny ze dne 11.4.2009
Pískavice řecké senoZUH/11 - Jeteloviny ze dne 11.4.2009
Štírovník růžkatýZUH/11 - Jeteloviny ze dne 11.4.2009
Tolice dětelováZUH/11 - Jeteloviny ze dne 11.4.2009
VičenecZUH/11 - Jeteloviny ze dne 11.4.2009
Kapusta krmnáZUH/12 - Kapusta krmná, turín ze dne 11.4.2009
TurínZUH/12 - Kapusta krmná, turín ze dne 11.4.2009
KmínZUH/13 - Kmín ze dne 5.6.2009
Konopí setéZUH/14 - Konopí seté ze dne 11.4.2009
Kukuřice (mimo pukancové a cukrové)ZUH/15 - Kukuřice ze dne 5.6.2009
Zemědělský druhMetodika zkoušek užitné hodnoty
LenZUH/16 - Len ze dne 11.4.2009
Lesknice kanárskáZUH/17 - Lesknice kanárská ze dne 5.6.2009
Lupina bíláZUH/18 - Lupina ze dne 11.4.2009
Lupina úzkolistáZUH/18 - Lupina ze dne 11.4.2009
Lupina žlutáZUH/18 - Lupina ze dne 11.4.2009
MákZUH/19 - Mák ze dne 5.6.2009
Hořčice bíláZUH/20 - Meziplodiny ze dne 5.6.2009
Ředkev olejnaZUH/20 - Meziplodiny ze dne 5.6.2009
ŘepkaZUH/20 - Meziplodiny ze dne 5.6.2009
SvazenkaZUH/20 - Meziplodiny ze dne 5.6.2009
OvesZUH/21 - Oves ze dne 11.2.2009
Pšenice setáZUH/22 - Pšenice ze dne 11.2.2009
Pšenice tvrdáZUH/22 - Pšenice ze dne 11.2.2009
Pšenice špaldaZUH/22 - Pšenice ze dne 11.2.2009
RévaZUH/23 - Réva ze dne 11.4.2009
SlunečniceZUH/24 - Slunečnice ze dne 5.6.2009
SójaZUH/25 - Sója ze dne 11.4.2009
Světlice barvířská (saflor)ZUH/26 - Světlice barvířská ze dne 5.6.2009
Bojínek lučníZUH/27 - Trávy ze dne 11.2.2009
FestuloliumZUH/27 - Trávy ze dne 11.2.2009
Jílek hybridníZUH/27 - Trávy ze dne 11.2.2009
Jílek mnohokvětýZUH/27 - Trávy ze dne 11.2.2009
Jílek vytrvalýZUH/27 - Trávy ze dne 11.2.2009
Kostřava červenáZUH/27 - Trávy ze dne 11.2.2009
Kostřava lučníZUH/27 - Trávy ze dne 11.2.2009
Kostřava rákosovitáZUH/27 - Trávy ze dne 11.2.2009
Lipnice lučníZUH/27 - Trávy ze dne 11.2.2009
Ovsík vyvýšenýZUH/27 - Trávy ze dne 11.2.2009
Psárka lučníZUH/27 - Trávy ze dne 11.2.2009
Zemědělský druhMetodika zkoušek užitné hodnoty
Psineček velikýZUH/27 - Trávy ze dne 11.2.2009
Srha laločnatáZUH/27 - Trávy ze dne 11.2.2009
Sveřep samužníkovitýZUH/27 - Trávy ze dne 11.2.2009
Sveřep siteckýZUH/27 - Trávy ze dne 11.2.2009
Trojštět žlutavýZUH/27 - Trávy ze dne 11.2.2009
TritikaleZUH/28 - Tritikale ze dne 11.2.2009
Vikev panonskáZUH/29 - Vikev ze dne 11.4.2009
Vikev setáZUH/29 - Vikev ze dne 11.4.2009
Vikev huňatáZUH/29 - Vikev ze dne 11.4.2009
ŽitoZUH/30 - Žito ze dne 11.2.2009“.

3. V příloze č. 2 tabulky č. 2.1 a č. 2.2 znějí:

„Tabulka č. 2.1

Seznam zeleninových druhů, jejichž odrůdy musí vyhovovat metodikám zkoušek odlišnosti, uniformity a stálosti

Zeleninový druhProtokol
Allium cepa L. (skupina Cepa)Cibule a echalionTP 46/2 ze dne 1.4.2009
Allium cepa L. (skupina Aggregatum)ŠalotkaTP 46/2 ze dne 1.4.2009
Allium porrum L.PórTP 85/2 ze dne 1.4.2009
Allium sativum L.ČesnekTP 162/1 ze dne 25.3.2004
Allium schoenoprasum L.PažitkaTP 198/1 ze dne 1.4.2009
Apium graveolens L.Celer bulvovýTP 74/1 ze dne 13.3.2008
Apium graveolens L.Celer řapíkatýTP 82/1 ze dne 13.3.2008
Asparagus officinalis L.ChřestTP 130/1 ze dne 27.3.2002
Beta vulgaris L.Řepa salátová včetně Cheltenham beetTP 60/1 ze dne 1.4.2009
Brassica oleracea L.KvětákTP 45/1 ze dne 15.11.2001
Brassica oleracea L.BrokoliceTP 151/2 ze dne 21.3.2007
Brassica oleracea L.Kapusta růžičkováTP 54/2 ze dne 1.12.2005
Brassica oleracea L.KedlubenTP 65/1 ze dne 25.3.2004
Zeleninový druhProtokol
Brassica oleracea L.Kapusta hlávková, zelí hlávkové bílé a zelí hlávkové červenéTP 48/2 ze dne 1.12.2005
Brassica rapa L.Zelí pekingskéTP 105/1 ze dne 13.3.2008
Capsicum annuum L.Paprika, chilliTP 76/2 ze dne 21.3.2007
Cichorium endivia L.Endivie kadeřavá a eskariolTP 118/2 ze dne 1.12.2005
Cichorium intybus L.Čekanka průmyslováTP 172/2 ze dne 1.12.2005
Cichorium intybus L.Čekanka pro pukyTP 173/1 ze dne 25.3.2004
Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. et NakaiMeloun vodníTP 142/1 ze dne 21.3.2007
Cucumis melo L.Meloun cukrovýTP 104/2 ze dne 21.3.2007
Cucumis sativus L.Okurka salátová a okurka nakládačkaTP 61/2 ze dne 13.3.2008
Cucrbita pepo L.Tykev obecnáTP 119/1 ze dne 25.3.2004
Cynara cardunculus 1.Artyčok a kardaTP 184/1 ze dne 25.3.2004
Daucus carota L.Mrkev a mrkev krmnáTP 49/3 ze dne 13.3.2008
Foeniculum vulgare Milí.FenyklTP 183/1 ze dne 25.3.2004
Lactuca sativa L.SalátTP 13/4 ze dne 1.4.2009
Lycopersicon esculentum Milí.RajčeTP 44/3 ze dne 21.3.2007
Petroselinum crispum (Milí.) Nyman ex A. W. HillPetrželTP 136/1 ze dne 21.3.2007
Phaseolus coccineus L.Fazol šarlatovýTP 9/1 ze dne 21.3.2007
Phaseolus vulgaris L.Fazol obecný keříčkový a fazol obecný pnoucíTP 12/3 ze dne 1.4.2009
Pisum sativum L. (partim)Hrách dřeňový, hrách kulatosemenný a hrách cukrovýTP 7/1 ze dne 6.11.2003
Raphanus sativus L.ŘedkvičkaTP 64/1 ze dne 27.3.2002
Solanum melongena L.Lilek vejcoplodýTP 117/1 ze dne 13.3.2008
Spinacia oleracea L.ŠpenátTP 55/2 ze dne 13.3.2008
Valerianella locusta (L.) Laterr.Kozlíček polníčekTP 75/2 ze dne 21.3.2007
Zeleninový druhProtokol
Vicia faba L. (partim)Bob zahradníTP Broadbean/1 ze dne 25.3.2004
Zea mays L. (partim)Kukuřice cukrová a kukuřice pukancováTP 2/2 ze dne 15.11.2001

Tabulka č. 2.2

Seznam zeleninových druhů, jejichž odrůdy musí vyhovovat metodikám zkoušek odlišnosti, uniformity a stálosti

Zeleninový druhZásada zkoušení
Allium fistulosum L.Cibule sečkaTG/161/3 ze dne 1.4.1998
Beta vulgaris L.MangoldTG/106/4 ze dne 31.3.2004
Brassica oleracea L.KadeřávekTG/90/6 ze dne 31.3.2004
Brassica rapa L.VodniceTG/37/10 ze dne 4.4.2001
Cichorium intybus L.Čekanka hlávkováTG/154/3 ze dne 18.10.1996
Cucurbita maxima DuchesneTykev velkoplodáTG/155/4 ze dne 28.3.2007
Raphanus sativus L.ŘedkevTG/63/6 ze dne 24.3.1999
Rheum rhabarbarum L.ReveňTG/62/6 ze dne 24.3.1999
Scorzonera hispanica L.Černý kořenTG/116/3 ze dne 21.10.1988“.

Čl. II

Účinnost

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2010.


Ministr:

Ing. Šebesta v. r.

Přesunout nahoru