OPATŘENÍ FEDERÁLNÍCH ORGÁNŮ A ORGÁNŮ REPUBLIK
OPATŘENÍ
Státní banky československé
ze dne 1. října 1992,
kterým se stanoví postup devizových tuzemců - právnických osob v případě přijetí platby v devizových prostředcích v hotovosti v oblasti operativní evidence a výkaznictví
Státní banka československá v dohodě s federálním ministerstvem financí stanoví podle § 49b devizového zákona č. 528/1990 Sb., ve znění zákona č. 228/1992 Sb.:
§ 1
Toto opatření stanoví způsob evidence devizových prostředků přijatých devizovými tuzemci - právnickými osobami1) (dále jen "příjemce") v hotovosti (dále jen "hotovost").
§ 2
Příjemce, který nemá povolení k obchodování s devizovými hodnotami2) ani živnostenské oprávnění k provádění směnárenské činnosti,3) může ve výjimečných případech přijímat hotovosti za jím dodané zboží nebo jím poskytnuté služby (dále jen "platba") za podmínek stanovených v právních předpisech4) a za podmínek stanovených zvláštním právním předpisem pro vedení účetnictví.5)
§ 3
(1) Po přijetí platby je příjemce povinen:
a) vystavit plátci příjmový doklad znějící na měnu, v níž se platba uskutečnila, a jeho kopii uschovávat ve zvláštní číselné řadě;
b) uschovávat doklady o prodeji hotovostí devizovým bankám, popřípadě osobám majícím povolení k obchodování s devizovými hodnotami;
c) uvést do účetních knih vedených pro tento účel přijaté platby včetně platebního titulu.6)
(2) Příjemce je povinen doklady uvedené v odstavci 1 uschovávat po dobu nejméně pěti let od konce kalendářního roku, v němž přijal evidovanou platbu v hotovosti.
§ 4
Při sestavování účetních písemností příjemce
a) uvádí v rozvaze na samostatném řádku výši pokladní hotovosti ke konci kalendářního měsíce ve výši odpovídající částce přijatých plateb zaznamenané v účetní knize. Pro přepočet pokladní hotovosti ve valutách se používá kurs valuta střed podle kursu vyhlášeného Státní bankou československou ke dni sestavení rozvahy;
b) přičítá ve výsledovce částku pokladní hotovosti ve valutách přepočtenou na československou měnu k tržbám (výnosům) nebo k časovému rozlišení výnosů v částce platby zaznamenané v účetní knize. Pro přepočet částky pokladní hotovosti ve valutách se používá kurs valuta střed podle kursu vyhlášeného Státní bankou československou ke dni sestavení výsledovky.
§ 5
Pro přepočet rozdílu mezi zaplacenou částkou v hotovosti a platbou, která se vždy vrací v československé měně, se používá kurs valuta nákup podle kursu vyhlášeného Státní bankou československou ke dni uskutečnění platby.
§ 6
Pro prodej hotovostí nabytých příjemcem devizové bance platí ustanovení zvláštního zákona.7)
§ 7
Toto opatření nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Guvernér:
Ing. Tošovský v. r.
Poznámky pod čarou
1) § 5 odst. 1 a 3 devizového zákona č. 528/1990 Sb., ve znění zákona č. 228/1992 Sb.
2) § 7 devizového zákona č. 528/1990 Sb., ve znění zákona č. 228/1992 Sb.
3) Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon).
4) Např. § 561 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů; § 327 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník.
5) Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví.
6) Opatření Státní banky československé ze dne 28. února 1992, kterým se určují podmínky pro usměrňování platební bilance České a Slovenské Federativní Republiky (vyhlášeno v částce 29/1992 Sb.).
7) § 11 a 12 devizového zákona.