53
VYHLÁŠKA
Ministra zahraničních věcí
ze dne 14. července 1986
o Dohodě mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Svazu sovětských socialistických republik o zjednodušeném způsobu překračování státních hranic občany s trvalým pobytem v pohraničních obcích
Dne 6. prosince 1985 byla v Praze podepsána Dohoda mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Svazu sovětských socialistických republik o zjednodušeném způsobu překračování státních hranic občany s trvalým pobytem v pohraničních obcích. Dohoda vstoupila v platnost na základě svého článku 16 dnem 25. března 1986.
České znění Dohody se vyhlašuje současně.
Ministr: Ing. Chňoupek v. r.
DOHODA
mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Svazu sovětských socialistických republik o zjednodušeném způsobu překračování státních hranic občany s trvalým pobytem v pohraničních obcích
Vláda Československé socialistické republiky a vláda Svazu sovětských socialistických republik vedeny přáním dalšího rozvíjení a prohlubování bratrského přátelství a spolupráce mezi oběma státy, s cílem umožnit za zjednodušených podmínek překračování československo-sovětských státních hranic občanům obou států, kteří mají trvalý pobyt v pohraničních obcích nebo se zúčastní společných hromadných družebních akcí na státních hranicích nebo v jejich bezprostřední blízkosti, v souladu se Smlouvou mezi Československou socialistickou republikou a Svazem sovětských socialistických republik o režimu na československo-sovětských státních hranicích, spolupráci a vzájemné pomoci v hraničních otázkách ze dne 10. února 1973, se dohodly takto:
Článek 1
(1) Státní občané Československé socialistické republiky a Svazu sovětských socialistických republik, kteří mají trvalý pobyt v pohraničních obcích nebo se zúčastní společných hromadných družebních akcí na státních hranicích nebo v jejich bezprostřední blízkosti, mohou v souladu s ustanoveními této dohody překračovat státní hranice zjednodušeným způsobem.
(2) Seznam pohraničních obcí je uveden v příloze č. 1.
Článek 2
Zjednodušené překračování státních hranic se uskutečňuje na základě průkazu totožnosti (u státních občanů ČSSR) nebo pasu (u státních občanů SSSR) a jednorázové pohraniční propustky nebo jmenného seznamu, který je její přílohou.
Článek 3
Jednorázovou pohraniční propustku vydávají příslušné orgány smluvních stran. Tyto orgány si vzájemně vymění vzory jednorázové pohraniční propustky.
Článek 4
(1) Jednorázová pohraniční propustka opravňuje k překročení státních hranic a k pobytu v pohraničních obcích v této propustce uvedených. Držitel této propustky může překročit státní hranice do dvou týdnů ode dne jejího vydání. Doba pobytu v pohraničních obcích uvedených v jednorázové pohraniční propustce nesmí přesáhnout sedm dnů; ve zvláštních případech může být tato doba se souhlasem příslušných orgánů smluvních stran prodloužena.
(2) Jména a příjmení dětí státních občanů ČSSR mladších 15 let, a jména a příjmení dětí státních občanů SSSR mladších 16 let, které cestují s rodiči nebo zákonnými zástupci, jsou zapsána do jejich propustky.
Článek 5
(1) Jednorázová pohraniční propustka se vydává státnímu občanu ČSSR nebo SSSR uvedenému v článku 1, jenž hodlá navštívit své příbuzné, kteří mají trvalý pobyt v pohraničních obcích uvedených v příloze č. 1, dojde-li k uzavření sňatku, narození dítěte, úmrtí nebo vážnému onemocnění.
(2) Příbuznými podle odstavce 1 se rozumějí rodiče, děti, sourozenci, prarodiče, praprarodiče, vnuci, pravnuci, dále manžel, manželka, zeť, snacha, švagr, švagrová, tchýně a tchán.
Článek 6
Jednorázové pohraniční propustky se vydávají na základě písemných žádostí státních občanů ČSSR nebo SSSR. K žádostem se přikládají telegram nebo dopis příbuzných, obsahující důvody návštěvy podle článku 5 odst. 1, ověřené příslušnými orgány smluvních stran.
Článek 7
(1) Při společných hromadných družebních akcích na státních hranicích nebo v jejich bezprostřední blízkosti se vydává vedoucímu skupiny jednorázová pohraniční propustka, jejíž přílohou je jmenný seznam účastníků akce ověřený příslušnými orgány. Vedoucí skupiny a ostatní účastníci akce musí mít s sebou doklad ověřující jejich totožnost.
(2) Ve jmenném seznamu mohou být zapsáni též státní občané ČSSR nebo SSSR, kteří nemají trvalý pobyt v pohraničních obcích uvedených v příloze č. 1.
Článek 8
(1) Zjednodušené překračování státních hranic se uskutečňuje v místech uvedených v příloze č. 2.
(2) Ve zvláštních případech mohou hraniční zmocněnci smluvních stran ve vzájemné dohodě povolit jednorázové překročení státních hranic i mimo místa uvedená v příloze č. 2.
(3) Zjednodušené překračování státních hranic se uskutečňuje v době od svítání do soumraku.
Článek 9
Delegace a skupiny státních občanů ČSSR nebo SSSR v rámci spolupráce a přátelských styků stranických orgánů v pohraničních okresech mohou překračovat státní hranice v místech uvedených v příloze č. 2 způsobem stanoveným v Dohodě mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Svazu sovětských socialistických republik o podmínkách vzájemných cest občanů obou států ze dne 17. prosince 1981.
Článek 10
Jestliže je nezbytné poskytnout rychlou lékařskou pomoc, mohou zdravotničtí pracovníci překračovat státní hranice po vzájemné dohodě hraničních zmocněnců smluvních stran i mimo místa uvedená v příloze č. 2 a v jakoukoli dobu na základě průkazu totožnosti nebo pasu.
Článek 11
Občané jednoho státu, kteří překračují státní hranice zjednodušeným způsobem, jsou povinni přihlásit a odhlásit pobyt na území druhého státu. Hraniční zmocněnci smluvních stran se vzájemně informují o stanoveném způsobu přihlašování a odhlašování pobytu těchto občanů.
Článek 12
V případě ztráty jednorázové pohraniční propustky je její držitel povinen neprodleně o tom vyrozumět pohraniční orgány státu, na jehož území ke ztrátě došlo.
Článek 13
(1) Státní občané ČSSR nebo SSSR, kteří překračují státní hranice zjednodušeným způsobem, podléhají pohraniční, celní a devizové kontrole, která se provádí podle příslušných předpisů smluvních stran.
(2) Předměty osobní potřeby, dárky, národní měny, valuty a devizové prostředky vyvážené a dovážené občany ČSSR nebo SSSR, kteří překračují státní hranice zjednodušeným způsobem, se propouštějí na základě celních a devizových předpisů obou států a příslušných dohod.
Článek 14
(1) Občané jednoho státu, kteří se zdržují na základě této dohody na území druhého státu, jsou povinni dodržovat jeho vnitrostátní právní řád.
(2) Hraniční zmocněnci smluvních stran se vzájemně informují o případech porušení ustanovení této dohody a přijímají, jestliže je to nezbytné, potřebná opatření.
Článek 15
(1) V zájmu ochrany zdravotní, veterinární a ochrany rostlin může každá ze smluvních stran dočasně omezit účinnost této dohody.
(2) O opatřeních přijatých podle odstavce 1 se smluvní strany neprodleně vzájemně informují.
Článek 16
Tato dohoda podléhá schválení v souladu s vnitrostátními právními předpisy smluvních stran a vstoupí v platnost dnem výměny nót informujících o tomto schválení.
Článek 17
Tato dohoda se uzavírá na dobu deseti let a bude automaticky prodlužována vždy na období dalších pěti let, pokud ji jedna ze smluvních stran nejpozději šest měsíců před uplynutím příslušné doby platnosti Dohody nevypoví.
Dáno v Praze dne 6. prosince 1985 ve dvou vyhotoveních, každé v jazyce českém a ruském, přičemž obě znění mají stejnou platnost.
Za vládu
Československé socialistické republiky:
Vajnar v. r.
Za vládu
Svazu sovětských socialistických republik:
Lomakin v. r.
Příloha č. 1
Seznam pohraničních obcí
ČSSR:
1. Nová Sedlica
2. Zboj
3. Ruský Potok
4. Kolbasov
5. Uličské Krivé
6. Ulič
7. Brezovec
8. Ruská Volová
9. Klenová
10. Ubĺa
11. Dúbrava
12. Choňkovce
13. Hrabová Roztoka
14. Ruský Hrabovec
15. Inovce
16. Podhoroď
17. Beňatina
18. Koňuš
19. Priekopa
20. Porúbka
21. Vojnatina
22. Petrovce
23. Koromĺa
24. Kolibabovce
25. Husák
26. Orechová
27. Krčava
28. Sejkov
29. Kristy
30. Močidla
31. Vyšné Nemecké
32. Nižné Nemecké
33. Jenkovce
34. Tašuĺa
35. Záhor
36. Bežovce
37. Pinkovce
38. Lekárovce
39. Bajany
40. Maťovce
41. Čierne Pole
42. Kapušianske Vojkovce
43. Veškovce
44. Veĺké Kapušany
45. Budince
46. Ruská
47. Kapušianske Kĺačany
48. Veĺké Slemence
49. Ptruksa
50. Kapoňa
51. Boťany
52. Bačka
53. Čierna nad Tisou
54. Malé Trakany
55. Veĺké Trakany
56. Čierna
57. Leles
SSSR:
1. Stužica
2. Domašin
3. Knjagiňa
4. Stričava
5. Zabroď
6. Velkyj Bereznyj
7. Malyj Bereznyj
8. Zavosina
9. Mirča
10. Dubrinič
11. Novoselica
12. Zaričevo
13. Perečin
14. Kamenica
15. Nevickoje
16. Guta
17. Onokovcy
18. Domanincy
19. Užgorod
20. Storožnica
21. Tarnovcy
22. Prikordonnoje
23. Šišlovcy
24. Derevcy
25. Palvovo
26. Galoč
27. Komarovcy
28. Soloncy
29. Strumkovka
30. Ceglovka
31. Straž
32. Solomonovo
33. Čop
Příloha č. 2
Místa zjednodušeného překračování státních hranic:
ČSSR
Vyšné Nemecké
Ubĺa
SSSR
Užgorod
Malyj Bereznyj