Přejít na PLUS
Porovnání znění
Balíčky poznámek

Předpis nemá balíčky komentářů! Přidejte si svůj balíček.

Přidej k oblíbeným

Zákon č. 152/1976 Sb.Zákon o zřízení Řádu přátelství

Částka 30/1976
Platnost od 20.12.1976
Účinnost od 01.01.1977
Zrušeno k 15.10.1990 (404/1990 Sb.)
Trvalý odkaz Tisková verze Stáhnout PDF(?) Stáhnout DOCX

152

ZÁKON

ze dne 14. prosince 1976

o zřízení Řádu přátelství

Federální shromáždění Československé socialistické republiky se usneslo na tomto zákoně:


§ 1

K ocenění zásluh o navázání, upevnění a rozvoj přátelských vztahů s Československou socialistickou republikou, jakož i k ocenění zásluh o rozvoj přátelství, spolupráce a mírového soužití mezi národy se zřizuje Řád přátelství.

§ 2

Řád přátelství se propůjčuje příslušníkům jiných států, kteří se zasloužili o navázání, upevnění a rozvoj přátelských vztahů s Československou socialistickou republikou, a to zejména v oblasti politické, hospodářské, kulturní, vědecké a vědeckotechnické spolupráce nebo kteří se zasloužili o rozvoj přátelství, spolupráce a mírového soužití mezi národy.

§ 3

Řád přátelství propůjčuje president Československé socialistické republiky.

§ 4

(1) Řád přátelství má tvar pětidílné hvězdice z pozlaceného stříbra, jejíž rýhované paprskovité díly jsou zakončeny fasetovanými českými granáty. Mezi jednotlivými díly jsou rýhované mezipaprsky. Plastický medailon je ve středu vyplněn fasetovanými českými granáty. Horní díl řádového odznaku je opatřen kolmým ouškem, kterým prochází kroužek obdélníkové závěsné spony z pozlaceného stříbra zdobené iniciálami "ČSSR". Na rubu závěsné spony je vyryto matriční číslo. Stuha je průvlečná lichoběžníková, 38 mm široká a 55 mm dlouhá, rudé barvy, uprostřed se svislým proužkem střídajících se červenomodrobílých československých státních barev.

(2) Nosí-li se pouze stužka vyznamenání, je napjata na pravoúhlé liště o rozměru 30x10 mm, na které je při levém kraji umístěn pozlaceným stříbrem fasetovaný český granát.


§ 5

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1977.


Husák v. r.

Indra v. r.

Štrougal v. r.

Přesunout nahoru