83
VYHLÁŠKA
Ministra zahraničních věcí
ze dne 18. června 1971
o Dohodě o navázání přímé vědeckotechnické spolupráce mezi Československou socialistickou republikou a Svazem sovětských socialistických republik v oblasti meliorací a vodního hospodářství
Dne 6. května 1971 byla v Bratislavě podepsána Dohoda o navázání přímé vědeckotechnické spolupráce mezi Československou socialistickou republikou a Svazem sovětských socialistických republik v oblasti meliorací a vodního hospodářství.
Podle svého článku 10 vstoupila Dohoda v platnost dnem 6. května 1971.
Slovenské znění Dohody se vyhlašuje současně. *)
Ministr: Ing. Marko v. r.
Poznámky pod čarou
*) Zde se vyhlašuje české znění.
DOHODA
o navázání přímé vědeckotechnické spolupráce mezi Československou socialistickou republikou a Svazem sovětských socialistických republik v oblasti meliorací a vodního hospodářství
Za účelem dalšího rozšíření a prohloubení vědeckotechnické spolupráce na základě vzájemné socialistické dělby práce a stálé výměny pracovních zkušeností v oblasti meliorací a vodního hospodářství smluvní strany se dohodly na této Dohodě o navázání přímé vědeckotechnické spolupráce, která se bude uskutečňovat podle podmínek a zásad obsažených v Dohodě mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Svazu sovětských socialistických republik o vytvoření Mezivládní československo-sovětské komise pro hospodářskou a vědeckotechnickou spolupráci, podepsané v Moskvě dne 27. listopadu 1963.
Článek 1
Přímá vědeckotechnická spolupráce se bude uskutečňovat v různých organizačních formách, včetně společného uskutečňování vědeckovýzkumných a projekčně konstrukčních prací, výměny vědeckotechnické dokumentace a informací a vzájemného vysílání odborníků a vědeckých pracovníků za účelem společných konzultací a výměny zkušeností o nejnovějších výsledcích vědy a techniky v oblasti meliorací a vodního hospodářství.
Realizaci přímé vědeckotechnické spolupráce na základě této Dohody budou uskutečňovat:
a) v oblasti vodního hospodářství
- z československé strany - ministerstvo lesního a vodního hospodářství České socialistické republiky a ministerstvo lesního a vodního hospodářství Slovenské socialistické republiky,
- ze sovětské strany - ministerstvo meliorací a vodního hospodářství Svazu sovětských socialistických republik;
b) v oblasti meliorací
- z československé strany - federální ministerstvo zemědělství a výživy Československé socialistické republiky,
- ze sovětské strany - ministerstvo meliorací a vodního hospodářství Svazu sovětských socialistických republik.
Článek 2
Přímá vědeckotechnická spolupráce se bude uskutečňovat v souladu s perspektivním a ročním plánem, v kterém bude uvedeno: tématika spolupráce, etapy prací, prováděcí lhůty, organizace, které budou řešit společné úkoly, druh a rozsah prací, lhůty vzájemných služebních cest a přijímání odborníků, povinnosti stran, týkající se výměny technické dokumentace a informací.
Při vypracovávání ročních plánů se strany budou řídit výsledky konzultací o perspektivních plánech rozvoje vědy a techniky, jakož i doporučeními v oblasti vědeckotechnické spolupráce, přijatými v rámci Rady vzájemné hospodářské pomoci.
Článek 3
Smluvní strany vypracují a vzájemně si do 1. října každého roku odevzdají k posouzení návrhy plánu přímé vědeckotechnické spolupráce na následující rok.
Roční plány budou smluvními stranami sjednávány do 31. prosince běžného roku s přihlédnutím k zhodnocení přímé vědeckotechnické spolupráce za uplynulý rok.
Článek 4
Návrhy stran na změny a doplňky k ročnímu plánu spolupráce, které vyvstanou v průběhu roku, se operativně projednají a odsouhlasí nejpozději v průběhu dvou měsíců a potom se zařadí do plánu přímé vědeckotechnické spolupráce.
Článek 5
Společné projektové a vědeckovýzkumné práce budou uskutečňovat příslušné organizace v souladu s odsouhlaseným pracovním plánem schváleným příslušnými ministerstvy, uvedenými v článku 1 této Dohody.
Článek 6
Vzájemné vysílání odborníků a vědeckých pracovníků na konzultace a výměnu zkušeností se bude uskutečňovat v souladu s ročními plány vědeckotechnické spolupráce.
Článek 7
Výměna vědeckotechnické dokumentace se bude uskutečňovat prostřednictvím příslušných orgánů stran způsobem stanoveným příslušnými mezivládními dokumenty. Výměna informací a hlavně informací o studiu vyspělých vědeckotechnických zkušeností v třetích státech se bude uskutečňovat přímou cestou.
Článek 8
Spolupracující ministerstva uvedená v článku 1 této Dohody si budou vyměňovat odborné články pro jejich uveřejnění v časopisech Československé socialistické republiky a Svazu sovětských socialistických republik v souladu s předpisy platnými v těchto státech.
Článek 9
Představitelé smluvních stran se setkávají nejméně jednou do roka, střídavě na území obou států, aby projednali návrhy ročních plánů vědeckotechnické spolupráce, jejich schválení, výměnu informací o splnění vzájemných závazků, zprávy vedoucích spolupracujících organizací o výsledcích společných prací, jakož i návrhy stran, zaměřené na zlepšení organizačních forem a zvýšení efektivnosti spolupráce.
Představitelé smluvních stran připravují společné informace o výsledcích přímé spolupráce pro jednání Stálé subkomise pro vědeckotechnickou spolupráci mezivládní Československo-sovětské komise pro hospodářskou a vědeckotechnickou spolupráci.
Článek 10
Tato Dohoda vstoupí v platnost dnem jejího podpisu. Dohoda je uzavřena na neomezenou dobu. Oznámí-li jedna ze smluvních stran písemně svůj úmysl od Dohody ustoupit, Dohoda bude potom platit ještě šest měsíců.
Dáno v Bratislavě dne 6. května 1971 ve dvou vyhotoveních, v jazyce slovenském a ruském, přičemž obě znění mají stejnou platnost.
Za československou stranu:
ministr lesního a vodního hospodářství
Slovenské socialistické republiky
F. Hagara v. r.
Za sovětskou stranu:
náměstek ministra meliorací a vodního
hospodářství
Svazu sovětských socialistických republik
I. Borodavčenko v. r.