163
VYHLÁŠKA
Federálního ministerstva financí
ze dne 17. prosince 1971
o provádění periodických revizí hospodaření
Federální ministerstvo financí stanoví podle § 32 písmene c) zákona č. 133/1970 Sb., o působnosti federálních ministerstev:
§ 1
Základní ustanovení
Periodické revize hospodaření jsou jako součást řízení jednou z forem kontroly, při níž se zkoumá, jak organizace uspokojují potřeby společnosti, jak hospodaří se svěřenými hmotnými a finančními prostředky a jak dodržují socialistickou zákonnost a plánovací a finanční kázeň.
§ 2
Předmět a rozsah úpravy
Tato vyhláška upravuje provádění periodických revizí hospodaření ve státních hospodářských organizacích, rozpočtových a příspěvkových organizacích, státních fondech, organizacích zahraničního obchodu, tuzemských akciových společnostech a organizacích vzniklých na základě smlouvy o sdružení. *)
§ 3
Orgány provádějící periodické revize hospodaření
(1) Periodické revize hospodaření provádějí:
a) orgány hospodářského řízení *) ve všech jimi přímo řízených státních hospodářských, rozpočtových nebo příspěvkových organizacích, v organizacích zahraničního obchodu, tuzemských akciových společnostech nebo v organizacích vzniklých na základě smlouvy o sdružení,
b) krajské (jim na roveň postavené) národní výbory v organizacích jimi řízených a v okresních (obvodních) národních výborech; okresní (obvodní) národní výbory v organizacích jimi přímo řízených, v městských **) a místních národních výborech a v organizacích jimi řízených, +)
c) federální ministerstvo financí ve federálních ústředních orgánech a ve federálních fondech, ++)
d) ministerstvo financí České socialistické republiky a Slovenské socialistické republiky v ústředních orgánech, krajských národních výborech, fondech a v ústředích organizací v působnosti republik. +++)
(2) Periodické revize hospodaření provádějí nebo organizují a vedou pracovníci odborných kontrolních útvarů. Při periodických revizích hospodaření spolupracují odborníci z ostatních útvarů revidující organizace nebo z podřízených jednotek a experti-znalci. Revize výdajů na potřeby branné povahy provádějí podle zvláštních směrnic 1) pracovníci k tomu pověření.
§ 4
Lhůty periodických revizí hospodaření
(1) Periodické revize hospodaření se provádějí nejméně jednou za tři roky. 2)
(2) Revidované období musí navazovat na předcházející revizi hospodaření.
§ 5
Zaměření periodických revizí hospodaření
Periodické revize hospodaření jsou zaměřeny:
a) ve státních hospodářských organizacích, v organizacích zahraničního obchodu, v tuzemských akciových společnostech nebo v organizacích vzniklých na základě smlouvy o sdružení, zejména na:
- uspokojování potřeb společnosti stanovených zejména plánovanými úkoly,
- dodržování finanční disciplíny, zejména ve vztazích ke státnímu rozpočtu, k rozpočtům národních výborů a k nadřízeným orgánům,
- hospodárné vynakládání finančních prostředků v souladu s právními předpisy,
- stav správy a ochrany majetku v socialistickém vlastnictví, - správnost vykázaných hospodářských výsledků a jejich použití,
- čerpání a využívání dotací a subvencí,
- dodržování předpisů o odměňování práce a mzdové kontrole,
- dodržování zásad cenové politiky,
- stav a úroveň informační soustavy organizace jako celku,
- účinnost vnitřního kontrolního systému,
b) v rozpočtových a příspěvkových organizacích, zejména na:
- účelnost a hospodárnost vynakládaných rozpočtových prostředků a úplnost a správnost rozpočtových příjmů,
- hospodaření s pobídkovými fondy,
- hospodaření s fondy rezerv a rozvoje u národních výborů,
- dodržování předpisů o odměňování práce a mzdové kontrole,
- čerpání a využívání dotací a subvencí,
- dodržování zásad pro čerpání prostředků vládních rozpočtových rezerv,
- stav a úroveň informační soustavy organizace jako celku,
- stav správy a ochrany národního majetku,
- kvalitu sestavení rozpočtu,
c) v ústředních orgánech nebo státních fondech, zejména na:
- účelnost a hospodárnost vynakládaných rozpočtových prostředků a úplnost a správnost rozpočtových příjmů,
- hospodaření s pobídkovými fondy,
- stav správy a ochrany národního majetku,
- dotační politiku v oblasti investic,
- stav a úroveň informační soustavy,
- systemizaci a odměňování správního aparátu.
§ 6
Oprávnění a povinnosti revidujících orgánů a revidovaných organizací
(1) Vedoucí a ostatní pracovníci revidovaných organizací jsou povinni na požádání poskytnout revidujícím pracovníkům veškerou pomoc, zejména umožnit vstup do všech objektů potřebných pro provedení revize, podávat ústní i písemné sdělení v požadovaných lhůtách, předložit požadované písemnosti, účetní i jiné podklady, plány a rozpočty, materiály o kontrolách, revizích a inspekcích provedených jinými orgány.
(2) Revidující pracovníci jsou povinni zachovávat státní, hospodářské a služební tajemství o věcech, o nichž se dověděli při své činnosti. Tato povinnost trvá i po skončení pracovního poměru.
(3) Vedoucí pracovníci a řídící orgány revidovaných organizací jsou povinni provést opatření k odstranění závad zjištěných při periodické revizi hospodaření ve lhůtě dohodnuté s revidujícím orgánem, případně v termínu stanoveném nadřízeným orgánem a vyvozovat důsledky vůči odpovědným osobám za zjištěné nedostatky.
§ 7
Metodické řízení a dohled
(1) Federální ministerstvo financí metodicky řídí periodické revize hospodaření v ČSSR a sleduje jejich provádění u všech federálních orgánů. *)
(2) Ministerstvo financí České socialistické republiky a Slovenské socialistické republiky v oboru své působnosti řídí a usměrňují v rámci předpisů vydaných federálním ministerstvem financí výkon periodických revizí hospodaření. **)
(3) Orgány hospodářského řízení usměrňují, koordinují a sledují činnost kontrolních útvarů v podřízených organizacích na úseku periodických revizí hospodaření. Jsou odpovědny za provádění periodických revizí hospodaření podřízenými organizacemi.
§ 8
Oznamovací povinnost
(1) Revidující organizace jsou povinny o závažných skutečnostech zjištěných při periodických revizích uvědomit orgány, jimž přísluší v takových případech činit příslušná opatření podle zvláštních předpisů. *)
(2) Revidující orgány jsou povinny upozornit vedení revidované organizace nebo jiný příslušný orgán na nedostatky, které nesouvisejí s programem revize. Orgán, který takové upozornění obdržel, je povinen do 30 dnů sdělit, jaká opatření k nápravě učinil.
§ 9
Vnitropodnikové revize
Státní hospodářské, rozpočtové a příspěvkové organizace provádějí přiměřeně podle ustanovení této vyhlášky periodické revize hospodaření ve svých závodech a samostatných organizačních jednotkách, které jako objekty revizí určí nadřízené orgány.
§ 10
Závěrečná ustanovení
(1) Zrušuje se vyhláška ministerstva financí č. 121/1967 Sb., o provádění periodických revizí hospodaření.
(2) Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Ministr: Doc. Ing. Rohlíček CSc. v. r.
Poznámky pod čarou
*) § 360 a) odst. 4 hospodářského zákoníku č. 109/1964 Sb. ve znění zákona č. 138/1970 Sb.
*) Nařízení vlády ČSSR č. 139/1971 Sb., o finančním hospodaření státních hospodářských a některých dalších socialistických organizací.
**) Pravomoc, městských národních výborů vykonávat periodické revize hospodaření v organizacích jimi řízených podle schváleného statutu není tímto dotčena.
+) § 27, 28 a 68 zákona č. 69/1967 Sb., o národních výborech.
++) § 27 zákona č. 134/1970 Sb., o pravidlech státního rozpočtu československé federace a o zásadách hospodaření s rozpočtovými prostředky státních rozpočtů federace a republik (rozpočtová pravidla).
+++) § 32 zákona ČNR č. 60/1971 Sb., o rozpočtových pravidlech a § 35 zákona SNR č. 32/1971 Sb., o rozpočtových pravidlech.
1) Směrnice federálního ministerstva financí pro financování příprav civilní obrany a výdajů branné povahy.
2) Při provádění periodických revizí hospodaření postupují revidující orgány podle zásad stanovených ve vyhlášce býv. ministra Státní kontroly č. 75/1959 Ú. l. (Ú. v.).
*) § 32 písm. c) zákona č. 133/1970 Sb., o působnosti federálních ministerstev.
**) Zákon ČNR č. 60/1971 Sb. a SNR č. 32/1971 Sb., o rozpočtových pravidlech.
*) Např. zákon o trestním řízení soudním (trestní řád), zákoník práce, zákon o hospodářské arbitráži, zákon o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, zákon, kterým se rozšiřuje působnost státní energetické inspekce, zákon o státní zemědělské, potravinářské a obchodní inspekci, zákon o opatření proti znečišťování ovzduší, zákon o požární ochraně.