11
VYHLÁŠKA
předsednictva Slovenská národní rady
ze dne 23. ledna 1984
o vývoze kulturních památek a předmětů muzeální hodnoty
Předsednictvo Slovenské národní rady stanoví ve smyslu § 14 odst. 3 zákona SNR č. 7/1958 Sb. SNR, o kulturních památkách a § 13 odst. 1 a 2 zákona SNR č. 109/1961 Sb., o muzeích a galeriích:
§ 1
K vývozu kulturní památky nebo předmětu muzeální hodnoty (dále jen „chráněny předmět“) do ciziny, a to 1 když jda o vývoz jen na přechodnou, dobu, např. pro výstavní účely (tzv. záznamový oběh v cizině), je třeba souhlasu
a) předsednictva Slovenské národní rady, když jde o národní kulturní památky,
b) pověřence Slovenská národní rady pro školství a kulturu, když jde o chráněný předmět, který hodlají vyvézt muzea a galerie (§ 3 odst. 1),
c) Krajského národního výboru příslušného podle sídla (bydliště) žadatele ve všech ostatních případech.
§ 2
(1) O souhlas k vývozu chráněného předmětu může žádat vlastník (při národním majetku organizace, která ho má ve správě nebo v trvalém užíváni); kdy_ž jde jen o záznamový oběh v cizině pro kulturně-propagační cíle také organizace, která kulturně-propagační podnik uspořádá nebo obesílá.
(2) Žádost se podává orgánu, který je oprávněn udělit souhlas, trojmo na předepsaném tiskopisu, jehož vzor určí pověřenec Slovenské národní rady pro školství a kulturu, jde-li o vývoz národní kulturní památky, podává se žádost předsednictvu Slovenské národní rady prostřednictvím pověřence Slovanské národní rady pro školství a kulturu.
§ 3
(1) Žadatel je povinen doložit žádost odborným vyjádřením, které podle povahy věci vydává muzeum nebo galerie s krajskou působností.*) Hodlají-li vyvézt chráněné předměty muzea a galerie jakož l žadatelé, kteří bydlí v sídle nebo v blízkosti dále uvedených odborných ústavů, podá vyjádření, jde-li o:
památky kulturních dějin, známky, archeologické, předměty a ostatní historické předměty, národopisné památky | Slovenské národné muzeum v Bratislavě (při národopisných památkách i národopisný odbor Slovenského národného muzea v Martině |
chráněné vojenské předměty a historické zbraně všech druhů, zejména věcné památky z období Slovenského národního povstání | Slovenské národné múzeum v Bratislavě a Muzeum Slovenského národného povstania v Banské Bystrici |
díla starého i současného výtvarného umění (umění malířského, grafického a sochařského) i užitého umění. | Slovenská národná galeria v Bratislavě |
knihy, včetně starých tisků a rukopisů a fonodokumentární materiál (magnetofonové pásy, gramofonové matrice apod.) zvláštní hodnoty | Matica slovenská v Martině a Univerzitná knižnica v Bratislavě |
památky technické práce | Technické muzeum v Košicích |
(2) Odborný ústav, který podává vyjádření, musí přitom uvážit, zda je vývoz chráněného předmětu možný z hlediska ostatních ústavů uvedených v odstavci 1; v případě potřeby si vyžádá jejich stanoviska.
(3) Své vyjádření poznamená posuzující odborný ústav na všechna vyhotovení žádosti (popřípadě i na identifikační přílohy) a jedno vyhotovení si ponechá jako doklad.
(4) Jestliže posuzující odborný ústav zjistí, že předmět, k jehož vývozu se povolení žádá, není kulturní památkou ani předmětem muzeální hodnoty, uvede ve svém vyjádření, že se na daný předmět nevztahují ustanovení zákona SNR č. 7/1958 Sb. SNR, o kulturních památkách ani zákona SNR č. 109/1961 Sb., o muzeích a galeriích, a že tedy ani udělení souhlasu k vývozu podle těchto předpisů není třeba. Jedno vyhotovení žádosti odevzdá odborný ústav žadateli pro příslušnou celnici, ostatní dvě si ponechá jako doklad.
(5) Není-li žadatelem orgán státní správy, učiní posuzující odborný ústav všechna opatření k tomu, aby posuzovaný předmět nemohl být vyměněn.
(6) Rozhodnutí schvalujícího orgánu (§ 1) nenahrazuje povolení ministerstva financí podle zákona o devizovém hospodářství.**)
§ 4
(1) Rozhodnutí schvalujícího orgánu učiněné na základě vyjádření příslušného odborného ústavu se vyznačí na obou ponechaných vyhotoveních žádosti (popřípadě i na identifikačních přílohách)r při záznamovém oběhu v cizině se vyznačí zároveň lhůta, ve které se má chráněný předmět dovézt zpět. Byl-li souhlas k vývozu chráněného předmětu udělen, dostane jedno vyhotovení žadatel jako doklad pro příslušnou celnici, druhé si ponechá schvalující orgán; nebyl-li souhlas k vývozu udělen, ponechá si schvalující orgán jako doklad obě vyhotovení.
(2) Schvalující orgán je oprávněn vyhradit si v kterémkoli případě přítomnost svého pověřeného zástupce při celním řízení (projednání chráněného předmětu celnici).
§ 5
(1) Souhlas k vývozu chráněných předmětů se nevyžaduje do záznamového oběhu v cizině pro kulturně-propagační cíle, jestliže takový podnik uspořádá nebo obesílá Instituce přímo řízená nebo pověřená Slovenskou národní radou, jakož i Svaz slovenských výtvarných umělců: tato výjimka se nevztahuje na národní kulturní památky.
(2) Nejde-li o národní kulturní památky, může pověřenec Slovenské národní rady pro školství a kulturu v odůvodněných případech povolit další výjimky z ustanovení této vyhlášky.
§ 6
Předpisy vydané k provedení zákona č. 119/1948 Sb., o státní organizaci zahraničního obchodu a mezinárodního zasílatelství, jakož i předpisy o správě národního majetku zůstávají nedotčené.
§ 7
Tato vyhláška nabývá účinností dnem vyhlášení.
Chudík v. r.
Příloha k vyhlášce č. 11/1964 Sb.
ŽÁDOST
.png)
Poznámky pod čarou
*) Jsou to: a) na úseku muzeí: Západoslovenské múzeum v Trnavě, Vlastivědné múzeum v Bojnicích (pro Středoslovenský KNV) a Východoslovenské múzeum v Košicích;
b) na úseku galerií: Východoslovenská galéria v Košicích, Galéria Petra Michala Bohúňa v Lipt. Mikuláši (pro Středoslovenský KNV) a Městská galéria v Bratislavě.
**) Zákon č. 107/1953 Sb. ve znění vyplývajícím ze zákona č. 64/1958 Sb. (vyhláška č. 80/1958 Sb.).